جدیدترین مطالب امروز

کم خونی مردانه را بشناسید و به دنبال درمان آن باشید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

کم خونی مردانه را بشناسید و به دنبال درمان آن باشید !

کم خونی مردانه یکی از عارضه هایی است که می تواند به دلایل مختلفی نظیر فقر آهن و … ایجاد شود . در این مقاله به بررسی کم خونی مردانه و روش های درمان آن پرداخته ایم.

کم خونی مردانه با چه عواملی پدید می آید ؟
این عارضه را با چه روش های درمانی می توانیم برطرف کنیم ؟
عوارض ناشی از کم خون شدن مردان کدامند ؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه رژیم غذایی کمبود آهن را جبران نمی کند، گفت: در صورت کمبود آهن حتما باید دارو مصرف شود.

کم‌ خونی ناشی از فقر آهن ( Iron deficiency anemia) شایع ترین گونه کم خونی بوده و ناشی از کمبود آهن در تغذیه، دفع بیش از حد خون در بلندمدت یا سوجذب آهن رخ می‌دهد.
شایع ترین علائم آن نیز عبارتند از احساس سستی، خستگی همیشگی یا هنگام فعالیت و احساس کسالت عمومی است.

سرگیجه کاذب، ابتلای مکرر به بیماریهای ویروسی مانند سرماخوردگی ، ناخن های قاشقی شکل، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها از دیگر علایم فقر آهن است. کمبود آهن گاهی سبب رنگ پریدگی و زخم غیرطبیعی در گوشه لب نیز می‌شود.

دکتر محمد جهانی افزود: جذب آهن توسط بدن به کندی صورت می گیرد و برای رفع این عارضه باید از درمان دارویی استفاده شود.

وی مهمترین مشکل خونی در افراد را کم خونی ناشی از کمبود آهن اعلام کرد و گفت: کمبود آهن شایع ترین کم خونی در تمام دنیا بوده و این روند در کشور ما هم وجود دارد.

این متخصص خون به کاهش میزان مصرف سبزیجات درکشور اشاره کرد و گفت: تمایل مردم به فست فودها سبب شده تا آنان از سبزیجات کمتر مصرف کنند که این روند باید تغییر کند.مصرف سبزی و میوه تازه در تمام سنین توصیه می شود و مردم باید بیشتر از آنها استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه افرادی که در مراحل پیشرفته فقر آهن قرار دارند به خوردن جسم های سفت مانند یخ، خاک، کشک، ماکارونی نپخته، چای خشک و حتی صابون تمایل دارند، افزود: این افراد باید برای مشخص کردن کمبود آهن به پزشک مراجعه کنند.

وی با اشاره به کمبود آهن در مردان و کم خونی مردانه ، گفت: مهمترین دلایل کمبود آهن در مردان می تواند بر اثر ابتلا به سرطان روده و معده باشد.

علائم این بیماری با کم خونی مردانه از سنین 40 سال به بالاتر بروز می کند.

منبع : ایرنا

مرتبط ها

قالب خبری