جدیدترین مطالب امروز

طراحی لباس و اطلاعاتی درخصوص این هنر پولساز

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

طراحی لباس و اطلاعاتی درخصوص این هنر پولساز

طراحی لباس یکی از هنرهای پولساز و البته قدیمی است که امروزه با پیشرفت بشر به علم تبدیل شده؛ در ادامه این مقاله شما با اطلاعاتی درخصوص طراحی لباس آشنا می شوید.

اگر شما هم از دیدن ، پوشیدن و البته خلق لباس های شیک لذت می برید حتما سوالات زیر برایتان مطرح شده :

ایده لباس های شیک از کجا می آید و چه افرادی مدل لباس های آینده را ترسیم می کنند؟

چرا ویترین فروشگاه ها و مزون ها بعد از مدتی عوض و مدل های تکراری جای خود را به لباس های شیک جدید می دهند؟

چرا در سطح مزون ها معمولا تنوع لباس ها و مدل های جذاب تری مشاهده می شود؟

چرا عموما لباس هایی که به خیاط سفارش می دهید با آنچه تحویل می گیرید کاملا متفاوت است؟

وظیفه انتخاب پارچه های مناسب برای لباس و مدیریت تیم الگو سازی و دوخت به عهده کدام شاخه شغلی است؟

مجموع پاسخ سوالات بالا و سوالات مرتبط با این موضوع روشنگر شغل و وظیفه طراح لباس است.در واقع طراحی لباس رشته ای ترکیبی از هنر و صنعت است.

رشته طراحی لباس :

– تکنیک های زیر بخشی از حد اقل توانی است که یک فرد برای فعالیت در حرفه طراحی لباس باید بیاموزد :
– طراح لباس باید با انواع اندام و نواقص اندامی آشنایی داشته بتواند نواقص اندامی افراد را برای طراحی شناسایی کند.
– طراح لباس با انواع اجزای لباس(یقه-آستین و …)اشنایی دارد و می تواند بر اساس نقص اندامی افراد طرح لباس برای آنها بکشد.
– طراح لباس باید به ترکیب رنگ و پارچه شناسی واقف باشد و بر اساس طرح ها و مشتریان خود پارچه و رنگ آمیزی مناسبی انتخاب کند.
– توانایی ایجاد الگور مادر(مولاژ) از دیگر توانایی های اصلی طراح لباس است.یعنی طراح باید بتواند طرح خود را با الگو روی مانکن به نمایش بگذارد این کار سبب کاهش خطاهای درک خیاط از طرح می شود.(شغل طراح با خیاط متفاوت متفاوت است و در واقع خیاط بخشی از تیم یک طراح لباس است.)
– خلاقیت و تصوریر سازی عنصری جدا نشدنی از صنعت مد می باشد.
– بازار شناسی و توان توجیهی مناسب برای مدیریت تیم اجرا نیز از دیگر توانایی های مهم طراحان لباس است.

طراحی لباس چیست ؟

طراح لباس با شناخت نیاز مشتریان و هنری که آموخته تلاش خود را برای کشیدن یک ایده ذهنی از لباس متمرکز می سازد و بعد از کشیدن طرح با شناختی که از انواع پارچه دارد پارچه مورد نیاز برای ایده خود را تعیین و با علم مولاژ الگوهای اصلی لباس را بیرون می آورد و سپس برای دوخت، آن را به خیاط و چرخ کارمی سپارد.البته وابسته به علاقه طراح به دوخت و مراحل اجرایی ،دوخت نیز می تواند توسط خود طراح انجام شود ولی در حالت معمول این کار وظیفه طراح نیست.

بازار کار طراحی لباس در ایران ؟

از لحاظ استراتژی با توجه به وجود جمعیت جوان و مشتاق شیک پوشی در ایران این شغل در حال حاضر از شغل های پردرآمد محسوب می گردد که البته آینده روشنتری برای آن پیشبینی می گردد.از نکات دیگر در مورد شغل طراحی لباس می توان به ویژگی فرد محور بودن آن اشاره کرد. برای کار در این رشته نیاز به سرمایه اولیه نیست و توان شخصی طراح نقش اول و آخر را بازی می کند.

آموزش طراحی لباس ؟

در حال حاضر در ایران شما دو راهکار برای یاد گرفتن طراحی لباس دارید.
راه اول رفتن به دانشگاه و گذراندن این رشته در قالب تدریس دانشگاهی ، مانند بسیاری از رشته های دانشگاهی این رشته 144 واحد دانشگاهی داشته و برای گذراندن این رشته باید به دانشگاه های معتبر مثل دانشگاه الزهرا ، دانشگاه شریعتی و … مراجعه نمایید.
راه دوم گذراندن این رشته در مراکز آموزشی است.در این مراکز حرفه طراحی لباس با رویکرد مهارتی و ویژه بازار کار آموزش داده می شود.علاقه مندان به آموزش طراحی لباس می توانند بدون نیاز به پیش زمینه قبلی این رشته را در قالب دوره های کوتاه مدت گذرانده و فعالیت خود در مشاغل گوناگون مانند طراحی در مزون ها ، طراحی در تولیدی ها و ،… را آغاز نمایید.

طراحی لباس در خارج از ایران ؟

صنعت مد از دیرباز حرفه ای پر رونق و قابل توجه در جوامع مختلف بوده است.امروزه حرفه طراحی لباس به عنوان یکی از مشاغل مورد نیاز در بسیاری از کشورها اعلام و کشورهای مختلف همچون کانادا ، آمریکا ، استرالیا و … همواره از طریق سفارت های خود در کشورها آماده جذب طراحان لباس در صنایع پوشاک خود هستند.
طراحان ایرانی می توانند بعد از آموزش این رشته با مدارک مهارتی که از دانشگاه یا مراکز قید شده اخذ می نمایند برای پذیرش در این مشاغل به سفارت کشورهای مد نظر مراجعه نمایند.
البته همواره توصیه ما به کلیه طراحان ایرانی، ماندن در وطن و استفاده از پتانسیل موجود برای خدمت به صنعت پوشاک کشور و راه اندازی کسب کار در همین مرز و بوم است.

منبع : eduskill

مرتبط ها

قالب خبری