کارآفرین کیست و تعریف درست کارآفرینی چیست؟

:: نویسنده : بخش آموزش
:: تاریخ انتشار : فوریه 7, 2014
کارآفرین کیست و تعریف درست کارآفرینی چیست؟

آیا شما یک کارآفرین هستید؟ کارآفرین و کارآفرینی در حوزه های مختلف تعاریف گوناگونی دارد. می خواهیم با هم تعریفی جامع را در این خصوص ارائه دهیم .

بیایید با یک پرسش شروع کنیم :

آیا همین که شخصی کاری را آغاز کند و وارد زندگی شغلی شود یک کارآفرین است ؟

تا کنون تعاریف متعددی از کارآفرین و کارآفرینی شده است ؛ مثلا در واژه نامه ی وبستر کارآفرین شخصی است که یک کار را از نظر اقتصادی سازمان دهی کند ؛ آیا از این تعریف نمی توان نتیجه گرفت که هر شغلی که غیر مزد بگیری باشد کارآفرینی محسوب می شود ؟

به تعاریف دیگری که صاحب نظران حوزه های مختلف ارائه داده اند دقت کنید :

از نظر اقتصاد دانان، کارآفرینی یعنی ارزش دارایی ها را نسبت به قبل بالا بردن ؛ و کسی که این کار را انجام دهد کارآفرین است ؛ روان شناسان نیز کارآفرین را شخصی می دانند که خود را از حوزه ی اختیار دیگران دور می کند ؛ همچنین دانشمندان مدیریت و … نیز تعاریفی را در این باره ارائه داده اند .

پاسخ سوالی که در ابتدا آوردیم منفی است ؛ یعنی وارد شدن به دنیای کسب و کار، کارآفرینی محسوب نمی شود بلکه لازم به نو آوری و یک خلاقیت در کار است تا متفاوت با چیزی که قبلا بوده است ظاهر شود .

می خواهیم تعریفی جامع از کارآفرینی به بیان ” رابرت هیسریچ ” که در بر گیرنده ی تعاریف صاحب نظران مختلف در حوزه های اقتصادی ، روانشناسی و … است را ارائه دهیم :

کارآفرینی خلق چیزی متفاوت با قبل و ارزشمند است که زمان و تلاشی برای آن صرف شده و در کنار پاداش مالی و رضایت شخص از نتیجه ی کار ، خطرات مالی ، روانی و اجتماعی را در بر دارد .

میزان کارآفرین بودن یک فرد ارتباط مستقیمی با توان خلاقیت آن شخص دارد .

به عنوان یک آغاز به اطراف خود دقت کنید ، ابزار بی ارزش و به عبارتی دور ریختنی ها را پیدا کنید و برای آن ها استفاده هایی که آن ها را ارزشمند می کند در نظر بگیرید ؛ مثلا حفره ای را در دیوار تجسم کنید که نمای زیبایی ندارد ، اگر گزینه ی ترمیم را کنار بگذاریم ، چه استفاده ی مفیدی می توان از آن کرد؟ ساخت یک شومینه از آن حفره ی به درد نخور؟ تبدیل آن به یک قفس دیواری برای پرنده ی خانگیتان؟ یا یک کتابخانه ی کوچک و طرح قدیم؟ درواقع هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد و همه چیز به قدرت خلاقیت شما باز می گردد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. , ,