جدیدترین مطالب امروز

افکار منفی و دوری از آن با راهکارهایی ساده ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

افکار منفی و دوری از آن با راهکارهایی ساده ؟

افکار منفی را می توانید با تمرین و دانستن راهکارهای مؤثر در این زمینه کم و کمتر کنید تا به جایی برسید که هیچ فکر منفی حتی اجازه ورود به ذهنتان را نداشته باشد!

مهار و سرکوب کردن افکار منفی ، هیچ فایده ای ندارد ، بنابراین باید بدنبال راهکارهایی برای دوری و رهایی از این افکار باشید.

در مقاله ای که در American psychologist منتشر شده ، دنیل وگنِر کارشناس سرکوب افکار ، در مورد چند شیوه ممکن و موثر برای رها شدن از افکار منفی توضیح می دهد.

چگونه افکار منفی را دور کنیم؟

داشتن ذهنی که دارای افکار منفی و رهایی ناپذیر است ، آزاردهنده و ناراحت کننده می باشد. این افکار منفی می تواند مربوط به کار، نگرانی های مالی و یا حتی ترسی مبهم باشد و بصورت اضطراب ، ترس و یا دلشوره بروز کند به هر حال هرچه که باشد بدون تردید کنترلش بسیار دشوار است.

بدیهی ترین شیوه رها شدن از افکار منفی ، سرکوب کردن و حذف آنها با عقب راندشان از ذهن مان است. اما متاسفانه تحقیقات زیادی نشان داده اند که سرکوب کردن افکار منفی ، نتیجه بخش نیست.
سعی در بیرون راندن این افکار از ذهن، تنها باعث میشود این افکار با قدرت بیشتری دوباره به ذهن برگردند. پس چاره ی خلاص شدن از این افکار آزاردهنده چیست؟

پرت کردن حواس و توجه به یک چیز دیگر
وقتی سعی دارید ذهن تان را از افکار منفی دور کنید ، یک ترفند رایج این است که تلاش کنید به چیز دیگری فکر کنید تا حواس تان پرت شود.
ذهن در جستجوی مسائل جدید است تا روی آنها متمرکز شود و خیالتان را درآسودگی و آرامش رها کند. این حواس پرت کردن مفید است اما عجیب است که پژوهش ها نشان میدهد این شیوه وقتی نتیجه دارد که با یک موضوع حواس تان را پرت کرده یا به عبارتی دیگر روی یک چیز متمرکز شوید تا ذهن تان سردرگم نشود.دلیلش هم این است که ذهن بی هدف ، ناراحتی و غم دربردارد.پس بهتر است روی یک موزیک خاص یا یک برنامه تلویزیونی و یا یک کار خاص متمرکز شوید.

برای دور کردن افکار منفی ، استرس نداشته باشید
هجوم افکار سمج و بهم ریختگی افکار، استرس برانگیز است و انرژی ذهنی کمی برای مقابله با این افکارآزاردهنده برای مان باقی میگذارد.از نظر علمی این یک رویکرد بد و نامناسب است و در حقیقت استرس باعث میشود این افکارناخواسته ، با قدرت بیشتری به ذهن برگردند .

پرداختن به این افکار را به زمان دیگری موکول کنید
وقتی سعی می کنید افکار منفی را پس بزنید در عوض آنها قویتر شده و برمیگردند ، موکول کردن آنها به زمانی دیگر میتواند موثر باشد.
دانشمندان روی افرادی که افکارپریشان و همیشگی داشتند مطالعه کردند و از آنها خواستند اضطراب شان را به تعویق بیندازند و یک زمان ۳۰ دقیقه ای مشخص به نام ” زمان اضطراب ” برای این افکار در نظر بگیرند ومعلوم شد این روش برای طفره رفتن از افکار منفی سودمند بوده است.بنابراین تمام افکارپریشان کننده تان را به یک زمان خاص موکول کنید تا در زمان های دیگر ذهن تان استراحت کند و آرامش داشته باشد.

تناقض درمانی
چطور می شود اگر بجای سرکوب کردن یک فکر آزاردهنده و سمج ، مثلا مرگ ، روی آن مستقیما متمرکز شوید ؟
به نظر میرسد تمرکز روی یک موضوع ، باعث دور شدن آن از ذهن نشود اما تحقیقات نشان میدهد این اتفاق می افتد.طبق قانون ” درمان مواجهه ای” : برای مثال ، آنهایی که عنکبوت هراسی داشتند ، وقتی بطور جدی و به آرامی با عنکبوت ها مواجه شدند ، ترس شان کم کم محو شد.البته این شیوه برای بی دل و جرات ها نیست اما محققان عقیده دارند این روش میتواند برای رهاشدن از افکار منفی در مورد کسانی که دچار وسواس های مدام و جدانشدنی از ذهن هستند و رفتارهای وسواسی شدید و غیرارادی از خود نشان میدهند مفید باشد.

پذیرفتن این افکار
شواهد و یافته ها نشان میدهد اگر بجای مبارزه با افکار منفی ، سعی کنیم آنها را بپذیریم بهتر است.
جنگیدن با افکار ناراحت کننده درست مانند دست و پا زدن در باتلاق است.به افکارتان نگاه کنید ، تصور کنید سربازهایی که این افکار را باخود حمل میکنند با رژه از گوش هایتان بیرون می آیند ، اجازه دهید این سربازها مقابلتان رژه بروند درست مانند یک نمایش کوچک . با این افکار نجنگید ومجبورشان نکنید از شما دور شوند ، فقط تماشای شان کنید که رژه میروند.

عمیق فکر کنید
مدیتیشن و تفکر عمیق باعث ایجاد نگاهی از روی همدردی و دلسوزی نسبت به افکار منفی میشود بدون آنکه قضاوت شان کند ؛ این شیوه ، راهکاری موثر برای رهایی از افکار منفی است.

خودتان را تصدیق کنید
خود تصدیقی ، تازه ترین شیوه ی درمانی در روانشناسی است.به ویژگی ها و باورهای مثبت تان فکر کنید تا اعتماد بنفس اجتماعی تان بالا برود و خودکنترلی تان تقویت شود.این شیوه برای رها شدن از شر افکار منفی سودمند است.

افکار منفی تان را روی کاغذ بیاورید
نوشتن درباره عمیق ترین افکار و احساسات تان ، فواید زیادی برای سلامت روان دارد .اگر با هیجان و احساس درمورد خودتان بنویسید به شما درخلاص شدن از افکار آزاردهنده کمک خواهد کرد.

منبع : ساعت24

مرتبط ها

قالب خبری