جدیدترین مطالب امروز

کیسه داران و دنیای حیرت آور آن ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

کیسه داران و دنیای حیرت آور آن ها

کیسه داران از جهات زیادی شبیه به پستانداران هستند ، نوزاد این جانوران در بدو تولد بی دفاع و تکامل نیافته است و تا رشد کامل در کیسه ی مادر نگهداری می شود .

کیسه داران حیواناتی هستند که کیسه ای از پوست در جلوی بدن خود ( برای نگهداری نوزادان بی دفاع خود ) دارند .

کیسه داران بچه های خود را زنده به دنیا می آورند ( یعنی مانند تخم گذاران نیستند که بچه هایشان در پوسته ای محافظ باشد ) اما ناقص و لطمه پذیر ! ( تا حدی که قادر به زندگی در محیط خارج نیستند ) .

شاید باورتان نشود اگر بگوییم ( به عنوان مثال برای یک کیسه دار ) بچه ی کانگورو در بدو تولد شبیه به یک تکه گوشت با مویرگ های مشخص است ( قطر نوزاد کانگورو حداکثر 2 سانتیمتر است ) ، که این نوزاد ( نوزاد کانگورو ) پس از تولد به طور غریزی به درون کیسه ی مادر رفته ( البته این مورد در تمام کیسه داران صادق است ) و همان جا تغذیه شده و استراحت می کند تا به حدی رشد کند که بتواند در محیط زیست زندگی کند .

به غیر از کانگورو ، کوالا و نوعی خفاش و موش کور نیز وجود دارند که همگی کیسه دار هستند .

کیسه داران دارای دندان های قوی و تنوع بسیار در فرم پاهایشان هستند ( اگر به کانگورو توجه کرده باشید به دلیل فرم پنجه هایش به راحتی می تواند رو به جلو شتاب بگیرد ) .

این جانوران از جهات زیادی به پستانداران شباهت دارند ( حتی پیش از آن ها شناخته شدند ) اما در حال حاضر تنها در استرالیا ( آن هم به دلیل جدا بودن از دیگر قاره ها و دشوار بودن راه یابی پستانداران به این منطقه ) و بخش هایی از آمریکا بقا دارند ، رغابت اصلی کیسه داران و پستانداران بر سر غذا است و احتمالا چون کیسه داران نوزاد خود را تا مدت ها در کیسه ی جلوی شکم خود نگه می دارند ( رفته رفته با بزرگ شدن نوزادان انرژی زیادی از بدن مادر به جهت تامین تغذیه ی بچه ها کم می شود ، به خصوص در کیسه دارانی که هم زمان چند نوزاد می توانند در کیسه رشد کنند ) دستیابی به غذا برایشان دشوار تر بوده و عرصه را به رقیب واگذار کرده اند .

تمام حیرت خود از توانایی خالق را نگه دارید برای ادامه ی آنچه می خوانید ، متفاوت ترین و حیرت آورترین بخش کیسه داران با پستانداران طریقه ی جفت گیری و به دنیا آمدن فرزندانشان است .

علاوه بر این که دو جنس نر و ماده ی کیسه داران ، تنها دارای یک کانال برای دفع مدفوع ، ادرار ، جفت گیری و حتی زایش هستند ، بعد از به دنیا آمدن نوزادشان ( که مدت زمانی کوتاه را شامل می شود ) دوباره بدون فوت وقت قادر به جفت گیری می باشند ! البته اگر جفت گیری هم انجام شود جنین تا حدی مشخص رشد کرده و رشد آن متوقف می شود تا زمانی که نوزاد موجود در کیسه ی مادر وابستگی به شیر مادر را از دست داده و بتواند از غذاهای جامد تغذیه کند ، سپس به رشد خود ادامه می دهد .

شگفتی های این جانوران محدود نیست و دنیای آن ها از جنبه های مختلف جای تحقیق و تفکر دارد ، انشاالله در مستندهای بعدی، جنبه های دیگر دنیای پر از شگفتی جانوران را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مرتبط ها

قالب خبری