جدیدترین مطالب امروز

هانتینگتون نوعی بیماری تأثیرگذار بر روی رفتار افراد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

هانتینگتون نوعی بیماری تأثیرگذار بر روی رفتار افراد

بیماری هانتینگتون نوعی بیماری ژنتیکی و ارثی می باشد که سیستم عصبی و مغز افراد را نشانه می گیرد و می تواند باعث بروز اختلالات عصبی شدیدی در فرد شود .

اگر تا به حال نام بیماری هانتینگتون را نشنیده اید و یا اطلاعات کافی در خصوص این بیماری ندارید ، می توانید به طور خلاصه با کلیات این بیماری در مطلب ایندفعه ی پزشک خانواده یک جم آشنا شوید .

هانتینگتون همانطور که در عنوان هم اشاره شد ، نوعی بیماری است که روی رفتار افراد تأثیر می گذارد و این تغییرات رفتار ، ناشی از تأثیرات شدید روی سیستم عصبی فرد و همچنین مغز اوست . هانتینگتون روی هوشیاری ، قدرت تفکر فرد و حتی نوع قضاوت کردن و درک افراد هم تأثیر دارد و از علایم آن می شود به کاهش شدید کنترل عضلانی ، اختلال هیجانی و تداخلات آسیب ‌شناختی در مغز اشاره کرد .

از آنجاییکه بیماری هانتینگتون باعث مرگ و آسیب دیدگی برخی از سلولهای مغز در بخش های خاصی از مغز و دستگاه عصبی می شود ، علائم بالا اتفاق می افتد .

علت بیماری هانتینگتون ، ریشه ی ژنتیکی و ارثی دارد و اگر چنانچه یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشد ، احتمال دارد که فرزندان آنها نیز از مبتلایان به این بیماری باشند ؛ ولی از آنجاییکه هانتینگتون یک بیماری اتوزوم غالب است ( یعنی اگر حتی یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشند ، فرزندان می توانند آن را به ارث ببرند ) ، اگر یکی از والدین فرد مشکوک به ابتلا ، دارای کپی معیوب ژن هانتینگتون باشد ، شانس اینکه فرد ، این ژن معیوب را به ارث برده باشد و هانتینگتون در وی به وجود آید 50% است .

البته گاهی ممکن است در خانواده ی فرد مبتلا به هانتینگتون ، سابقه ی ابتلا به این بیماری وجود نداشته باشد ، که علت آن می تواند به خاطر یک جهش جدید باشد ؛ به این معنا که نقصی در یک ژن ایجاد شده که برای اولین بار در یکی از اعضای خانواده ظاهر می شود و دلایل مختلفی هم دارد که از جمله ی آنها می توان به : نقص در مواد ژنتیکی یکی از والدین مبتلا و یا نقص در مواد ژنتیکی جنین اشاره داشت .

ابتلا به بیماری هانتینگتون بیشتر در میان جمعیت سفیدپوستان رایج است و در آسیا و آفریقا از درصد ابتلای کمتری برخوردار می باشد ، طوریکه در انگلستان از هر 100000 نفر تقریبا 5 تا 10 نفر به این بیماری مبتلا هستند . هانتینگتون از نظر بروز در میان زنان و مردان یکسان است و علایم آن بیشتر در سنین 35 تا 40 سالگی آشکار می گردد . ( البته نوعی بیماری از خانواده ی هانتینگتون هم وجود دارد ، به نام هانتینگتون نوجوانی که علایم آن تا قبل از سن 20 سالگی آشکار می شود و در 5 تا 10 نفر از هر 100 نفر وجود دارد )

هانتینگتون توسط فردی به نام جورج هانتینگتون کشف شد که دلیل نامگذاری این بیماری به این اسم نیز ، نام کاشف و محقق آن می باشد .

علایم بیماری هانتینگتون در افراد مختلف متفاوت است و در سه طبقه بندی کلی : مشکلات حرکتی ، مشکلات ادراکی و مشکلات رفتاری و حالات روحی قرار می گیرد که در مطلبی دیگر ، به طور مفصل تر راجع به این علایم هم صحبت خواهیم کرد .

مرتبط ها

قالب خبری