جدیدترین مطالب امروز

میگرن سردردی نبض دار با راههای متنوع درمانی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

میگرن سردردی نبض دار با راههای متنوع درمانی

تعریفی از میگرن : میگرن به سردردهای نبض داری گفته میشود که شروع آن به طور ناگهانی است و طولانی مدت ، و معمولا با علایمی نظیر تهوع همراه است .

نکته ای کوتاه درباب این بیماری : شیوع میگرن در خانم ها بیشتر است .

از علایم و نشانه های میگرن میتوان به : درد ضربان دار یک طرفه و یا دو طرفه ی سر ، تهوع و استفراغ ، اختلال شنوایی یا بینایی ، بی حسی و ضعف ، سوزن سوزن شدن قسمت هایی از بدن ، تشدید سردرد با نور، صدا و حرکت به خصوص خم شدن ، سرد و کبود به نظر رسیدن دستها و پاها اشاره داشت .

از آنجاییکه میگرن ، نوعی بیماری کاملا شناخته شده است و اغلب افراد با نام و عملکرد این بیماری آشنایی دارند ، ولی ممکن است اشخاص زیادی ، از راههای متنوع درمانی بیماری میگرن اطلاع نداشته باشند و فقط با یکی یا دو راه درمان میگرن آشنا باشند . از این رو میخواهیم در این مطلب از یک جم شما را با بخش اول راههای متنوع درمانی میگرن آشنا کنیم .

در ابتدا بهتر است چند نکته ی پزشکی را برای درمان میگرن بدانید :

1- پرهیز از محرک های شناخته شده ی میگرن
2- استفاده از آسپیرین ، بروفن و ناپروکسن برای میگرن خفیف و داروهای تجویز شده از جانب پزشک برای میگرن های متوسط تا شدید
3- قرار دادن یک کیسه ی آب یخ روی پیشانی در هنگام حمله ی سردرد
4- مشورت با پزشک معالج خود در خصوص استفاده از افشانه ی بینی لیدوکایین جهت تسکین سریع درد
5- انجام ورزش های هوازی منظم جهت کاهش شدت و دفعات حمله ی میگرن

و به عنوان نکته ای دیگر در این باب ، میتوان داروهای ضد فشار خون نظیر بتابلوکرها ( آتنوالل ، پروپرانولل ) یا مسدود کننده های کانال کلسیم ( نیفدیپین ، آدالات و … ) را مثال زد که با کنترل انقباض و انبساط عروق عمل می کنند و در بعضی افراد موجب پیشگیری از بروز میگرن می شوند .

و اما یک سؤال ؟ آیا اطلاع داشتید که ترکیبی از مسکن ها و درمانهای مکمل با هدف کاهش عود میگرن مفید است ؟ اگر اطلاعی از این موضوع نداشتید ، باید ذکر شود که روش بیوفیدبک ، جهت کنترل انقباض عروق و بهبود درمان استرس بر شدت و تعداد دفعات حمله میگرن موثر میباشد ، که از این جهت میتوان این نوع درمان ها را ، درمان مکمل و جایگزین درمانی میگرن نیز دانست .

علاوه بر نکات پزشکی که به صورت تیتروار برای درمان میگرن بیان شد ، روشهای دیگری نیز جهت درمان این بیماری وجود دارد که از جمله ی آن میشود به درمان از طریق طب سوزنی که میتواند مؤثر باشد اشاره کرد و همچنین درمان از طریق ماساژ که در صورت انجام دادن آن ، به جهت آزاد کردن عضلات گردن و شانه و در نتیجه جریان دادن یکنواخت خون در سر ، میتواند خیلی مؤثر واقع شود .
ضمنا درمان به واسطه ی طب فیزیکی هم روش دیگری است که به دلیل سازگاری شیر و پراکتیک یا درمان کرانیوساکرال ( سری-دمی ) ممکن است مؤثر باشد .

به همینجا ختم نشد ! در مطلب دیگری از یک جم ، شما را با سه روش درمانی دیگر برای میگرن آشنا خواهیم کرد که در نوع خود جالب و البته مؤثر هستند !

مرتبط ها

قالب خبری