شنگ گیاه خودرو و پرورشی جهت مصارف طبی و زینتی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : دسامبر 11, 2015
شنگ گیاه خودرو و پرورشی جهت مصارف طبی و زینتی

گیاه های طبی مانند شنگ در درمان اکثر بیماری ها موثر هستند البته این به شرطی است که از بخش مناسب آن یعنی ریشه ، برگ یا گل ها در زمان مناسب استفاده شود .

با یک گیاه سرد و خشک امروز مهمان خانه های شما هستیم ؛ شنگ یکی از گیاهان خودرو و پرخاصیتی است که در طب سنتی کاربرد فراوان دارد و از نظر دسته بندی جزو خانواده کاسنی محسوب می شود .

پیش از آنکه به بیان خواص شنگ بپردازیم نوع شناسایی نر و ماده این گیاه را مورد بررسی قرار می دهیم ؛ به طور تجربی و دانش محلی به دست آمده ، مردم نوع چمنی یا خودرو شنگ را ماده دانسته و نوع حقیقی آن را نر برمی شمارند . گیاه طبی شنگ در هر فرهنگ نام های مختلفی دارد از این گیاه علاوه بر مصرف دارویی گاهی به علت زیبایی پرورش داده می شود .

گل ها ، برگ ها و ریشه ی گیاه شنگ تماما در درمان های گوناگون کاربرد دارند . علاوه بر مصرف جوشانده ی شنگ ، برگ های آن را می توان در تهیه سالاد استفاده کرد و یا مانند کاهو در یک عصرانه سبک به مصرف رساند ، علاوه بر این اگر بخواهید ریشه را به صورت پخته استفاده کرد آب آن را نباید دور ریخت زیرا اکثر خواص دارویی ریشه وارد آن شده است .

به طور کلی از شنگ برای تقویت قلب ، شش ها ، تقویت دستگاه عصبی ، درمان نقرس و رماتیسم استفاده می شود همچنین مصرف شنگ به همراه روغن زیتون آرام کننده قوی اعصاب است ، اگر قصد دارید از شنگ به صورت جوشانده استفاده کنید در هر نوبت تنها 60 گرم از آن را به مصرف برسانید ( برای مصرف شنگ به شکل جوشانده از گل های آن استفاده کنید ، بعلاوه ی آن گل گیاه شنگ مرحم خوبی برای سوختگی می باشد ) .

برگ ها چه خاصیتی دارند ؟

همانطور که پیش تر توضیح دادیم بخش های مختلف گیاه شنگ به مصارف دارویی می رسد ، یکی از این بخش ها برگ گیاه هستند ؛ برگ ها تاثیر شگفت انگیزی در کنترل خونریزی معده و جلوگیری از آن دارند ، علاوه بر این کنترل کننده ی شکم روش نیز می باشند ( لازم به ذکر است در درمان این دو ناراحتی ریشه اثرگذاری مشابه برگ ها را دارد با این تفاوت که قدرت آن دو چندان است ) .

به سراغ ریشه ی گیاه شنگ می رویم …

ریشه ی این گیاه در برخی خواص با برگ ها برابری می کند منتها با این تفاوت که از قدرت بیشتری در تاثیرگذاری برخوردار است ؛ بعلاوه ی اینکه از آب ریشه ی خام یا پخته شده ی شنگ برای درمان مسمومیت ، تقویت اشتها ، آرام بخش التهاب ها ( خصوصا التهاب های سینه و ریه ) استفاده می شود . اگر ریشه شنگ را پیش از خواب مصرف کنید دقیق تر متوجه تاثیرات مثبت آن خواهید شد .

عزیزان اگر قصد درمان کچلی با کمک شنگ را دارند می توانند از دیگر فرآورده های آن نظیر عصاره ی شنگ استفاده کنند .

بنابراین دکتر کوچک را می توان مرحمی بر ناراحتی های اعصاب ، قلب ، ریوی و کلیوی ، بیماری های عفونی ودیگر امراض دانست .

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. , ,