جدیدترین مطالب امروز

سیتومل دارویی شناخته شده در درمان بیماری های تیروئید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

سیتومل دارویی شناخته شده در درمان بیماری های تیروئید

سیتومل نوعی هورمون تیروئیدی می باشد که در زمینه ی درمان بیماری کم کاری تیروئید ، کاربرد دارد و از جمله ی شناخته شده ترین و البته پرحاشیه ترین داروهای تیروئیدی محسوب می شود !

با استفاده از سیتومل ما میتوانیم مقدار هورمون تیروئید درون بدن مخصوصا هورمونی به نام تریودوتایرونین (Triiodothyronine ) را افزایش دهیم.هورمون (Triiodothyronine ) مسئول بسیاری از عملکرد‌ها به ویژه فعالیت‌های متابولیک بدن است.

همچنین این هورمون نقش مهمی‌ را در رشد جسمانی و قلب بر عهده دارد.با اینکه (T3 ) درون غده هیپوفیز ساخته میشود نوع عملکرد آن و آزاد سازی آن توسط هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) تنظیم میشود.وقتی‌ میزان تولید هورمون‌های (T3 ) و (T4 ) در خون به سطح مشخصی‌ برسد میزان آزادسازی هورمون (TSH) کاهش می‌یابد و وقتی‌ دوباره میزان سطح این دو هورمون کاهش یابد میزان ترشح دوباره هورمون (TSH) افزایش می‌یابد و دوباره (T3) و (T4 ) ساخته میشود.با استفاده از سیتومل ما میتوانیم به طور فعال مقدار هورمون (T3 ) را به میزان قابل توجهی‌ فراتر از آنچه که هورمون (TSH) به طور طبیعی اجازه این کار را میدهد افزایش دهیم.

سیتومل ۱۰۱ :

(T3 ) مسئول میزان سوخت و ساز انرژی است که هم به صورت دریافت مواد مغذی و هم به صورت انرژی ذخیره شده در بدن می‌باشد.با آشنا شدن بدن با سیتومل ، میزان هورمون (T3 ) به طور مصنوعی افزایش یافته و این میزان سوخت و ساز را بیشتر می‌کند.به بیان ساده سیتومل یا (T3 ) باعث رساندن انرژی خام به بدن میشوند.چون سطوح بالاتر سوخت و ساز در بدن نیازمند افزایش انرژی مصرفی می‌باشد.

افزایش مقدار انرژی باعث افزایش میزان فعالیت متابولیک بدن میشود.با افزایش میزان هورمون (T3 ) ذخایر چربی‌ در بدن نیز شروع به سوخت و ساز سریعتر میکنند.نکته مهم قابل اشاره این است که وقتی‌ سطح انرژی به وسیله (T3 ) افزایش می‌یابد باید این انرژی مطابق هدف تعیین شده مصرف گردد وگرنه این انرژی خود به هر صورتی‌ مصرف خواهد شد.به بیان ساده هم بافتهای ماهیچه ای‌ و هم بافتهای چربی‌ میتواند به عنوان منبع صرف این انرژی باشد.سایت ادکوان . وقتی‌ که تمرکز اصلی‌ ما روی چربی‌‌ها می‌باشد،هنگامی که به میزان کافی‌ سیتومل مصرف نگردد سیتومل برای تامین انرژی خود از بافت‌های ماهیچه ای‌ استفاده خواهد کرد و در این عمل تبعیضی نیز قائل نمی‌شود.

مزایای سیتومل :

اکنون با شناختن سیتومل و هورمون (T3 ) میتوانیم به مزایای آن اشاره کنیم.با مصرف سیتومل میزان (T3 ) درون بدن افزایش می‌یابد، با افزایش مقدار (T3 ) میزان فعالیت متابولیک درون بدن افزایش می‌یابد، و با افزایش میزان سوخت و ساز در بدن سرعت چربی‌ سوزی نیز بیشتر خواهد شد.این یک تعریف بسیار ساده از مزایای سیتومل بود.

به هر حال برای فهم کامل مزایای سیتومل باید با کارکرد و تاثیر گذاری هورمون (T3 ) به طور کامل آشنا شویم که این تاثیر گذاری بسیار وسیع‌ و در نقاط متنوع و زیادی اتفاق میفتد.در حالی‌ که این هورمون مناطق زیادی را تحت تاثیر قرار میدهد ما در اینجا به چگونگی‌ تاثیر گذاری آنها در افزایش فعالیت متابولیک بدن پرداختیم.تاثیر گذاری آنها حتی روی قلب نیز می‌باشد که با افزایش میزان هورمون (T3 ) بازده قلب را نیز افزایش میدهد.

با دریافت سیتومل کارایی پروتئین نیز به مقدار قابل توجهی‌ افزایش می‌یابد.همچنین باعث افزایش سرعت تجزیه پروتئین نیز میشود.به همین دلیل باید میزان مناسب پروتئین دریافت گردد اما این میتواند یک خبر خوب باشد چون می‌توان بسیار بیشتر از حد معمول پروتئین دریافت کرد و بدن آنها را به کار خواهد گرفت.نکته بسیار مهم دیگر این است که مصرف سیتومل باعث افزایش تجزیه گلیکوژن و به دنبال آن میزان گلوکز بدن افزایش می‌یابد.

هر چه سرعت این فرایند بیشتر شود بدن نیز زودتر به ذخایر چربی‌ برای تامین انرژی نیاز خواهد داشت.نکته مهم دیگر این است که با مصرف سیتومل میزان تجزیه کلسترول نیز افزایش می‌یابد.تمام موارد ذکر شده در کل باعث افزایش میزان چربی‌ سوزی خواهد شد.

عوارض جانبی سیتومل :

با تمام مقاصد درمانی که سیتومل دارد، به هر حال بسیاری از عوارض جانبی که به آن ارتباط داده میشود حقیقت ندارد ولی‌ بعضی‌ از آنها درست می‌باشد.آشکارترین عوارض جانبی آن که بسیار نیز پر سر و صدا می‌باشد از دست دادن بافت عضلانی می‌باشد.بسیاری از ورزشکاران که به دنبال بهبود عملکرد خود هستند از سیتومل به همراه یک رژیم کم کالری برای چربی‌ سوزی استفاده میکنند.به دلیل استفاده کم از کالری‌ها اگر میزان مناسب آن مصرف نشود باعث از دست دادن بافت عضلانی میشود.به این دلیل این ورزشکاران هرگز نباید از سیتومل بدون استروئید‌های آنابولیک استفاده کنند.

نادیده گرفتن این موضوع باعث از دست رفتن حجم بسیار زیادی از ماهیچه‌ها خواهد شد.اما جدایی از این موضوع که ممکن اتفاق بیفتد بعضی‌ عوارض جانبی دیگر نیز بر اساس مشخصات فردی و دوز مصرفی ممکن است رخ دهد که این اتفاق به ندرت رخ میدهد.عوارض جانبی رایجی که ممکن است رخ دهد عبارتست است سردرد، بیخوابی و عرق بیش از اندازه.بعضی‌ از موارد استفاده از سیتومل در زنان نیز ممکن است باعث اختلال در چرخه قاعدگی آنان شود.گرچه این اتفاق انتظار میرود زمانی‌ رخ بدهد که میزان چربی‌ بدن به شدت کم شود.

دروغ‌های رایج در مورد سیتومل :

یکی‌ از دروغ هائی که در مورد سیتومل وجود دارد این است که باعث اسیب جبران ناپذیر به محصولات تیروئید میشود.در حقیقت ممکن است این حرف در حد بسیار اندک صحیح باشد ولی‌ در کل بسیار در آن اغراق شده است.در صورتی‌ که مقدار بسیار زیادی از سیتومل را در بازه زمانی‌ بسیار طولانی‌ مصرف شود ممکن است باعث چنین آسیبی شود که هنوز این موضوع هم ثابت شده نیست.

به هر حال می‌دانیم که سیتومل در یک بازه زمانی‌ طولانی‌ میتواند مورد استفاده قرار گیرد، بالای یک سال استفاده بدون آسیب پایدار و دائمی در تیروئید.به هر حال هیچ فردی نیازی نیست که این مدت را صرف درمان مسائل تیروئید کند مگر مواردی که از نشانه‌‌های ثابت و پایدار بیماریهای مربوط به تیروئید رنج میبرند.با این وجود استفاده از سیتومل باعث جلوگیری از تولید طبیعی هورمون (T3 ) توسط تیروئید در بدن میشود اما بعد از ۲-۳ ماه بعد از قطع مصرف این دارو دوباره بدن توانایی کامل خود را در تولید طبیعی این هورمون به دست خواهد آورد.

منبع : مکمل ها

مرتبط ها

قالب خبری