جدیدترین مطالب امروز

خنده درمانی و مقدمه ای از دکتر مادان کاتاریا

تهیه کننده : بخش آموزش

تهیه شده برای بخش : خنده درمانی

خنده درمانی و مقدمه ای از دکتر مادان کاتاریا

بدون شک خندیدن و فلسفه ی خنده که در دنیای امروز شاید نقش کمرنگ تری نسبت به گذشته داشته باشد، هنوز هم طرفدارانی جدی مثل دکتر مادان کاتاریا دارد.

دکتر مادان کاتاریا، که نویسنده کتاب : خندیدن دلیل نمی خواهد ! است، بسیار به معجزات این نعمت الهی واقف است و به خوبی از آن بهره می برد، به طوریکه دلایل خود و راههای خنده و چگونه بی دلیل خندیدن را در کتاب خود گنجانده است.
در ابتدای این نوشته، بخش کوچکی از گفته های این نویسنده در کتابش را با هم مرور میکنیم.
به گفته ی دکتر مادان کاتاریا :
یک روز که مشغول نوشتن مقاله ای با نام « خنده بهترین پزشک است » برای یک مجله ی پزشکی بودم، فکر راه انداختن باشگاه خنده به طور ناگهانی در ذهنم جرقه زد و چنین شد که روز 13 مارس سال 1995 در پارکی واقع در شهر بمبئی فقط با حضور 5 نفر آغاز به کار کرد.
از آن روز تا امروز که سال 2014 شده ، چیزی نزدیک به 2 دهه از این جنبش جهانی میگذرد که به گفته ی خود نویسنده، این جنبش در درجه ی اول پشتیبانی و هدایت خدای متعال بوده که توانسته او را به این جایگاه برساند تا جایی که در قسمتی از نوشته های خود در کتابش گفته : استقبال چشمگیری که سراسر مردم جهان از این جنبش کرده اند، کوچکترین شکی در من باقی نگذاشته که پشتیبان این حرکت، یک نیروی الهی است و من بسیار خرسندم که خداوند مرا برای به انجام رساندن این مأموریت ویژه برگزیده است.
او در قسمتی دیگر از صحبتهای مقدمه ای خود در کتابش گفته : باید اعتراف کنم من کسی نیستم که بیش از دیگران شوخ، بذله گو و خنده رو باشد. همچنین یک استاد یوگا هم نیستم. من تنها پزشکی هستم که در روستایی کوچک با جمعیتی کمتر از پانصد نفر به دنیا آمده ام و کودکی ام را با مردمی دهاتی، ساده و سخت کوش گذرانده ام.
همچنین در ادامه مقدمات کتابش نیز اینطور بیان کرده : همزیستی با روستائیان به من آموخت که اگر قلبی پاک و ساده و سرشار از عشق داشته باشی، خنده به سادگی و فراوان به سراغ تو می آید.
دکتر مادان کاتاریا بر این باور است که شهرنشینان همواره میکوشند جلوی خنده های خود را بگیرند تا در نظر دیگران متشخص جلوه کنند و با این کار، خود را از منافع این موهبت گرانقدر الهی محروم می سازند.
دکتر کاتاریا این را نیز گفته است که : خنده زمانی با معناست که هدفش، نه فقط شاد کردن خود، بلکه شاد کردن دیگران باشد که در همین راستا، نام این هدف در باشگاههای خنده، « روح خنده » نامیده شده است.
و در انتهای حرفهای مقدمه ای این دکتر جهانی اینطور آمده است که : ما میکوشیم به کمک موهبت زیبای خنده تغییر و تحولی مثبت در جهان ایجاد کنیم تا همگی بتوانیم در کنار هم، در صلح و آرامش زندگی کنیم. چندان دور نیست زمانی که آرزوی « برپایی صلح و آرامش در جهان به کمک خنده » برآورده شود. یقین دارم که نخستین گام ها را در راه رسیدن به سوی جهانی متحد برداشته ایم. جهانی که در آن هر انسانی فقط به یک مکتب تعلق خواهد داشت و آن مکتبی نیست جز، مکتب خنده .
همانطور که در قسمتی از گفته های دکتر کاتاریا خواندید، مبحث خنده واقعا مبحثی فراتر از تصور خیلی از ما انسانها میباشد. مبحثی که اگر به درستی به آن پی ببرییم و به آن اشراف پیدا کنیم و جنبه های مختلف آن را کنکاش کنیم، دیگر از حالت یک مبحث ساده خارج شده و به معجزه ای شبیه میشود که در ابتدای نوشته های این مطلب به آن اشاره کردیم.
سعی میکنیم با مقالاتی که در این بخش به آن اختصاص میدهیم همگی به طرز فکری جدید به مقوله ی خنده و راههای خندیدن دست یابیم و به قولی با این موهبت الهی کمی جدی تر مواجه شویم تا بتوانیم بهترو بیشتر از آن بهره ببریم.

مرتبط ها

قالب خبری