جدیدترین مطالب امروز

انسان هم از آب شش برای تنفس در آب استفاده کرد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

انسان هم از آب شش برای تنفس در آب استفاده کرد

همانطور که می دانیددستگاه تنفسی آبزی ها در آب ، آب شش است ، امروزه انسان با ساختن آب شش مصنوعی لذت بهره مند شدن از هر هیجانی را به خود داده است .

اندام تنفسی در جانداران مختلف متفاوت است ، تمامی جانداران خشکی از شش برای در یافت اکسیژن مورد نیازشان استفاده می کنند ولی در آب ، آبزیان از جمله تمام ماهی ها ، بعضی از لارو های حشرات و… برای جدا کردن اکسیژن موجود در آب و بهره مند شدن از آن به اندام دیگری به نام آبشش مجهز هستند .

آبشش هم مانند شش به صورت جفت در بدن آبزیان وجود دارد ، از ماهیچه و بی شمار مویرگ خونی تشکیل شده است و لی اندکی ظاهر آبشش متفاوت تر است ؛ وقتی بهآب شش نگاه کنیم انگار ورقه هایی از ماهیچه روی هم قرار گرفته اند و ظاهری پر مانند را به خود گرفته اند . هنگامی که ماهی دهان خود را باز می کند و مقداری آب را به سمت آب شش هایش می فرستد ، منافض آب شش بسته هستند و عمل جداسازی اکسیژن صورت می گیرد ، با بسته شدن دهان ماهی ، حفره های آب شش باز شده و اجازه ی خروج را به آب درون خود می دهند .

آبشش ها گاهی درون بدن آبزی قرار گرفته اند و توسط یک سری دنده که گاه در شکل دادم فک آبزی هم نقش دارند محافظت می شود گاهی هم از بدن جاندار بیرون هستند . همانطور که می دانید با گذشت زمان و تکامل گونه های مختلف جانوری ، تغییر و تحولاتی در اندام ها صورت گرفته ، در ماهی ها نیز این موضوع صادق است یعنی کمان هایی که از آب شش درونی محافظت می کنند تنها این وظیفه را برعهده ندارند بلکه هر کمان وظیفه ی ثانویه ای نیز برعهده دارد مثلا یکی از کمان ها عضوی کوچک از بخش های تشکیل دهنده ی فک ها نیز به شمار می روند .

آب با عبور از دیواره های ماهیچه ای آبشش ، اکسیژنش جدا شده و در اختیار خون جاندار قرار می گیرد تا مورد استفاه ی اندام ها واقع شود ، آب مصرف شده نیز از شیاار های موجود بر بدن خارج می شود ؛ لازم به ذکر است ماجرا به همین راحتی نیست دو شرط برای خروج اکسیژن از آب و جذب آن توسط خون جاندار باید وجود داشته باشد ، اول اینکه دیواره ی جدا کننده ی آبی که به آب شش وارد می شود و خون درون بدن جاندار ضخامت مشخصی باید داشته باشد و از دولایه ی سلولی تجاوز نکند و دوم اینکه جریان آب با خونی که در بدن آبزی در حرکت است مسیری عکس هم داشته باشند .

جالب است بدانید آب شش در برخی از گونه های آبزیان تغییراتی کرده و شرایط کنونی آن باعث شده است که جاندار بتواند بر روی سطح خشکی نیز حرکت کند ، البته در زمان های مشخص مانند وقتی که باران می بارد .

پیشرفت علم و دانش انسان باعث شده است که بتواند با ساخت آب شش مصنوعی ، شرایطی را بوجود آورد تا بتواند مانند یک آبزی مدت زمان طولانی تری را در آب بگذراند و لذت استفاده از آب شش را هر چند مصنوعی درک کند !

مرتبط ها

قالب خبری