جدیدترین مطالب امروز

ازدواج های سنتی به سبک روستاها و شهرهای کوچک

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

ازدواج های سنتی به سبک روستاها و شهرهای کوچک

ممکن است شما هم با مراسم ازدواج های سنتی که در اکثر روستاها و برخی از شهرها صورت می گیرد آشنایی داشته باشید . همان ازدواج های معروف چند شبانه روز !

در قدیم و در اکثر جاهای ایران ، ازدواج های سنتی دارای آداب و رسوم خاصی بود که با توجه به منطقه ی جغرافیایی ، این نوع از مراسم نیز متفاوت می شد . در گذشته در ایران تنوع در این نوع مراسم ها زیاد بود و خوشبختانه در حال حاضر نیز ، هنوز در اکثر روستاها و برخی از شهرها ، اینگونه مراسم و ازدواج های سنتی به قوت خود باقیست .

جذابیت ازدواج های سنتی که به سبک و سیاق مناطق مختلف جغرافیایی در ایران برپا می شود تقریبا زیاد است و خواهان و طرفداران دست به نقدی هم در سراسر ایران دارد ، البته این نوع مراسم تقریبا مدت زیادی است که در شهرهای بزرگ رنگ باخته است و معمولا مراسم ازدواج اکثر افراد ، یا در هتل ، یا تالار و یا در باغ برگزار می شود و برگزاری مراسم ازدواج های سنتی دیگر معنایی ندارد .

آداب و رسوم در ازدواج های سنتی ، حرف اول را می زند و از اهمیت بالایی برخوردار است ، طوریکه در شرق ، غرب ، شمال و جنوب کشور این نوع تفاوت ها کاملا محسوس می باشد ، از نوع پوشش و نواهای مخصوص و محلی برای مراسم گرفته تا نوع غذا و حتی طریقه ی صرف آن !

شاید جالب باشد بدانید که ازدواج های سنتی در گوشه و کنار ایران ، مراسمی را پوشش می دهد که ممکن است از برگزاری مراسم های مدرن و امروزی ازدواج در شهرهای بزرگ هم تنوع بیشتری داشته باشد ، بماند که خیلی از همین مراسم های مدرن ، تقلیدی از سبک های مدرنیته ی غربی است و رنگ و بویی از اصالت و فرهنگ ایرانی ندارد !

گاها مشاهده شده که در ازدواج های سنتی ، رسوماتی چون هدیه های نقدی به عروس و داماد ، آوردن وسایل مورد نیاز برای زندگی و … ، نه تنها خرج مراسم عروسی آن دو زوج و وسایل مهم زندگی آنها را تأمین کرده است ، بلکه یک پس انداز اولیه هم برایشان فراهم آورده ، که این امر در ازدواج های به اصطلاح مدرن ، تقریبا ناممکن است ، چون اگر فرد برگزار کننده مراسم ، فرد پولداری باشد که هیچ ، ولی اگر از قشر متوسط باشد معمولا زیر بار قرض سنگینی خواهد رفت که باید تا مدت ها ، اقساط این نوع مراسم و یا به عبارتی تاوان برگزاری مراسمش را بپردازد !!!

پس شاید بهتر باشد که به جای برگزاری مراسم های به سبک غربی ، از مراسم هایی که کاملا داخلی و دارای رنگ و بوی ایرانی است استفاده کنیم ( البته این مورد ، به این نیاز دارد که مطابق با نیازها و سلایق افراد مختلف ، بسته های پیشنهادی گوناگونی ، توسط تالارها و مکان های برگزار کننده ی این نوع مراسم ها تعریف شود که هم ایرانی باشد ، هم تنوع داشته باشد و هم به قول امروزی ها با کلاس جلوه کند . ) مطمئنا اگر ایده ها و فکرهای خلاق ایرانی در این زمینه به کار بیفتد ، می تواند از همین مراسم موجود در ازدواج های سنتی ، مراسمی خلق کند که از مراسم های به اصطلاح مدرن غربی نیز ، جذاب تر و مدرن تر باشد .

مرتبط ها

قالب خبری