جدیدترین مطالب امروز

جوان یعنی اعتقاد یعنی تلاش یعنی نشاط و شادابی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

جوان یعنی اعتقاد یعنی تلاش یعنی نشاط و شادابی

واژه ای تحت عنوان جوان ! واژه ای که معانی بسیاری در دل خود دارد و آنقدر کلمه ی بزرگ و قدرتمندی است که هیچ جایگزینی نداشته و نخواهد داشت .

دوران جوانی هر انسان شاید از بهترین و تکرارنشدنی ترین لحظات زندگی یک فرد باشد ، دورانی که با خود هزاران معنی به دنبال دارد ، معانی چون : اعتقاد ، ایمان ، امید ، صبر ، تلاش ، شادابی و نشاط ، قدرت و ده ها معنی دیگر که اکثر آنها فقط برای یک جوان قابل تجربه است .

جوان را می توان معنای رشادت خواند ، می توان معنای خلوص تعبیر کرد ، خلوصی که حاصل داشتن قلبی صاف و زلال است . شاید دوران جوانی برای یک جوان ، دوران زودگذری باشد و آنچنان که باید و شاید از این دوران زودگذر لذت کافی را نبرد و تجربه ی خوب دوران جوانی را به راحتی از دست بدهد ، ولی نمی تواند منکر معجزات و قدرت های دوران جوانی اش باشد .

یک جوان در همه جای دنیا ، یک جوان است و انسانی معمولی ، که شاید به چشم خیلی از افراد یک جامعه هم نیاید ، اما گاهی اوقات همین جوان توانایی ، قدرت و جسارت انجام کارهایی را پیدا می کند که کمتر کسی از پس آنها برخواهد آمد . یک جوان می تواند ریسک پذیر باشد ( البته ریسک پذیری عاقلانه و نه احساسی و بدون فکر ) ، می تواند به آرزوها و هدفهایش بیاندیشد و در خود ببیند که خواهد توانست تمام خواسته های خودش را برآورده سازد ، یک جوان از چیزهایی که منطقی است و نباید بترسد ، نمی ترسد ، یک جوان کاملا فعال و پر انرژی است و بسیاری صفت خوب و ناب که فقط باید جوان باشی تا بتوانی انجام آنها را در خود ببینی ، ولی متأسفانه جوان هایی که به طور 100% قدر جوانی خود را می دانند و حواسشان به زود سپری شدن این دوران است ، خیلی زیاد نیستند و شاید عده ای در بهترین حالت ، وقتی چندسال ابتدایی دوران جوانی شان را از دست بدهند ، تازه به خود بیایند و فکری برای آینده و سالهای باقی مانده از این دوران کنند .

به قول نوای معروفی که زمزمه می کرد : ” جوانی بگذرد ، تو قدرش ندانی ! ”

اگر بتوانیم جزء جوان هایی باشیم که از همان ابتدا قدر این دوران را بدانیم نه آنکه وقتی به انتهایش رسیدیم افسوس روزهای از دست رفته را بخوریم ، مطمئنا می توانیم بهترین استفاده را از بهترین دوران زندگیمان بکنیم و در دوران میانسالی و پیری ، حسرت جوانی از دست رفته مان را نداشته باشیم و مدام نگوییم : ” جوانی کجایی که یادت بخیر ”

مقاله ای کوتاه ، یا به عبارت بهتر بهانه ای بود برای تبریک میلاد حضرت علی اکبر ( ع ) و روز جوان .

مرتبط ها

قالب خبری