جدیدترین مطالب امروز

PRP روشی غیرمطمئن برای جوانسازی و زیبایی پوست

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : زیبایی

PRP روشی غیرمطمئن برای جوانسازی و زیبایی پوست

چند سالی هست روشی با نام پی آر پی ( PRP ) که برای تحریک و نوسازی بافت های آسیب دیده ی صورت ، گردن ، سر و سینه ، دست ها و بدن مورد استفاده قرار می گیرد ، تقریبا فراگیر شده است .

روش PRP در نوع خود به خاطر طبیعی بودنش ، تا به امروز توانسته در درمان زخم های دهانی ، آمار و نتایج بسیار خوبی را از خود به جا گذارد ، ولی هنوز به دلایل و گفته های متخصصین این حوزه ، تأثیر قطعی آن بر رویش مو و یا جوانسازی پوست مورد تأیید قرار نگرفته است .

با اینکه در سالهای اخیر ، تبلیغات زیادی برای زیبایی ( جوانسازی پوست و رویش مو ) صورت گرفته و مبالغ زیادی در این خصوص خرج میشود و از طرفی دیگر ، روش PRP از سوی یکسری از پزشکان هم تأیید شده است ، ولی همانطور که گفته شد ، استفاده از آن به این خاطر که هنوز تأثیر قطعی آن در تحقیقات ثابت نشده است ، توصیه نمیشود .

برای اثبات این موضوع که PRP روشی مطمئن برای جوانسازی پوست و زیبایی نیست ، مصاحبه ی کوتاه یکی از متخصصین این حوزه را نقل میکنیم .

معاون آموزشی بیمارستان پوست رازی ( آقای امیر هوشنگ احسانی ) : به گفته ی این شخص ، روش PRP از چندین سال پیش ( اوایل دهه ی 90 میلادی ) در دنیا مطرح شد و در رشته های مختلف پزشکی مانند علم و جراحی زیبایی ، فک و صورت ، جراحی قلب ، ارتوپدی و … مورد استفاده قرار گرفت . البته این نکته هم قابل ذکر است که بدانید ، در شروع به کار روش PRP ، از آن برای درمان آسیب ها و زخمهای ورزشکاران استفاده میشد تا بتوانند سریعتر بهبود یافته و به مسابقات خود بازگردند.

او همچنین در خصوص نحوه ی انجام روش PRP گفت : 30 تا 40 سی‌ سی از خون خود بیمار گرفته میشود و طی روند سانتریفوژ ، پلاکت آن فعال می‌ شود و این پلاکت به زیر پوست یا ناحیه‌ ای که رویش مو مد نظر است تزریق می‌ شود .

امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو در ادامه ی صحبت های خود ، این چنین گفت که در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی استفاده از PRP را ممنوع کرده اند و بهتر است تا تأیید نهایی و توصیه به انجام روش PRP صبر کرد .

احسانی در ادامه ی مصاحبه ی خود درباره ی عوارض و پیامدهای تزریق PRP هم اینچنین پاسخ داد : از آنجاییکه در PRP از پلاکت خون خود فرد استفاده می‌ شود ، عوارض خاصی گزارش نشده است ولی باید این کار در پروسه استریل انجام شود ، چراکه استفاده از سوزن و سرنگ آلوده در محیط غیراستریل می ‌تواند خطر عفونت را برای فرد داشته باشد.

تصمیم با شماست که منتظر تأیید نهایی روش PRP از جانب مجامع معتبر و بین المللی علمی بمانید یا اینکه از این روش استفاده کرده و احتمال بروز حتی 1% خطر و ریسک را به جان بخرید !!!

مرتبط ها

قالب خبری