جدیدترین مطالب امروز

IVF و روش کمک درمانی دیگر برای تحقق رویای مادری

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

IVF و روش کمک درمانی دیگر برای تحقق رویای مادری

امروزه کمتر کسی را می توان یافت که در آرزوی بچه دار شدن باشد ؛ در این تلاش همگانی برای تحقق بخشیدن به آرزوی زوج های جوان ، IVF هم حرفی برای گفتن دارد .

IVF یا تلقیح آزمایشگاهی از اولیه ترین روش ها برای کمک به زوج های نابارور می باشد ؛ در حال حاضر روش های دیگری نیز نظیر ICSI , GIFT و… نیز وجود دارد که در روند انجام کار و تزریق نهایی تفاوت هایی مابین این روش ها به چشم می خورد .

در روش IVF اسپرم و تخمک از زن و مرد گرفته شده و در محیطی محدود تر از رحم ( لوله های پلاستیکی و یا محیطی شیشه ای ) برای انجام لقاح در مجاورت هم قرار می گیرند ؛ بدیهی است که با این کار شانس بارداری چندین برابر شده است . بعد از آنکه لقاح انجام شد ( بعد از گذشت 3 تا 5 روز ) ، تخم نطفه دار در داخل رحم قرار می گیرد ؛ و این است تمام کار IVF .

پیش از آنکه IVF برای شخصی انجام شود ؛ خانم باید از تاریخ عادت های ماهانه خود را به طور دقیق بداند ؛ در نزدیکی دوره ی ماهانه ، خانم باید داروهای تجویز شده توسط پزشک ( جهت ایجاد تخمک ) را مصرف کند همچنین باید مرتبا با پزشک خود در ارتباط بوده و آزمایش های لازم را انجام دهد ، چراکه داروها کمک می کنند تخمک رسیده شود ( چیزی که احتمالا در لیست مشکلات ناباروری وجود دارد ) و باید زمان رسیدن آن ها قابل درک باشد . بعد از آنکه اطمینان حاصل شد زمان مناسب جهت برداشتن تخمک ها فرا رسیده بخشی از عمل IVF انجام می شود و تخمک از رحم خارج می گردد . این کار با بیهوشی صورت گرفته و پیش از انجام آن پزشک از محل قرارگیری تخمک ها اطمینان حاصل می کند ( این کار به کمک سونوگرافی انجام می شود ) .

بعد از این مرحله همانطور که در بند اول توضیح دادیم ، در لوله ی مخصوص تخمک و اسپرم در مجاورت هم قرار می گیرند ؛ بعد از گذشت 3 تا 5 روز ، نطفه ها که اکنون می توان آن ها را جنین های کوچک خواند با تعداد حداکثر 4 عدد در رحم قرار می گیرند .

مرحله ی انتظار در IVF مربوط به نتیجه دادن می باشد ؛ باید منتظر باشیم تا ببینیم آیا جنین در رحم باقی می ماند ؟ با قرارگیری جنین در رحم ( که بعد از گذشت 2 هفته با آزمایش خون قابل تشخیص است ) روال طبیعی بارداری شروع می شود و مادر باید چکاپ های دوره ای را انجام دهد . در صورتی که عمل ناموفق باشد ، از جنین های فریز شده ( گفتیم که تنها 4 جنین وارد رحم می شوند ) برای دور بعد IVF استفاده می شود ، در IVF های انجام شده سابقه ی چند قلو نیز مشاهده شده است .

بنابراین مشاهده کردید که روش درمانی IVF درمان اکثر مشکلات ناباروری را دربر دارد ، اعم از مشکل بسته بودن لوله های زن ، مشکلات جنسی مربوط به مرد و…

شما با استفاده از IVF حداکثر 2 ماه با مادر شدن فاصله دارید .

مرتبط ها

قالب خبری