جدیدترین مطالب امروز

10 خاصیت برتر آب درمانی برای درمان بیماریها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

10 خاصیت برتر آب درمانی برای درمان بیماریها

آیا می دانید در هنگام آب درمانی یا ” حمام کردن ” چه تحولاتی در جسم و روح شما رخ می دهد و این کار چه فوایدی دارد ؟ در ادامه همراه ما باشید .

آب درمانی به دو صورت آب های سرد و گرم انجام می شود . چشمه های طبیعی آب گرم در مکان های متعددی مانند ایسلند ، نیوزلند و ایران وجود دارد که مردم می توانند از مواد معدنی ،
که در این چشمه ها وجود دارد استفاده کنند .

کرایوتراپی ” حمام آب سرد ” یکی دیگر از روش های آب درمانی است که می تواند به کاهش فشارهای عضلانی کمک کند ؛ به ویژه در ورزشکاران و دوندگان .

10 فایده ی اصلی آب درمانی

1ـ سلامتی قلب :
حمام کردن در دمای بسیار بالا برای افرادی که بیماری قلبی دارند مضر است اما حمام کردن در آب ولرم دارای خواصی از : سریعتر شدن ضربان قلب ، بهبود بخشیدن جریان خون در بدن ، عملکرد بهتر رگ ها ، کاهش فشار خون وبهبود عملکرد قلب است .

2ـ آسان تر شدن تنفس :
غوطه ور شدن در آب گرم به طوری که آب تا زیر گلو باشد می تواند تأثیر خوبی دربیشتر شدن ظرفیت شش ها و میزان اکسیژن ورودی داشته باشد وهمچنین بخار های موجود در هوا باعث تمیز شدن سینوس ها و سینه تان می شود .
حمام کردن در آب سرد دارای خواص و ضرر های متفاوتی است که یکی از این ضررها
عفونت برای بیمارانی که از مریضی مزمن انسداد شش رنج می برند از خواص آن می توان رشد شش ها ، بالا بردن مقاومت بدن ، بیشتر شدن ظرفیت شش ها ، طولانی شدن زمان تنفس
و… اشاره کرد .

3ـ تأثیرات مثبت بر دستگاه های عصبی :
فرو رفتن در آب باعث کاهش درد و التهاب ، آرام شدن دستگاه های عصبی ، کنترل اضطراب و استرس ، بهبود بخشیدن به مزاج و… می شود . آب درمانی می تواند به افرادی که مبتلا به ام اس و پارکینسون هستند کمک کند ؛ آب می تواند با استفاده از تعادل و ثباتی که ایجاد می کند ، علائم این بیماری ها را کاهش دهد .

4ـ مفید بودن برای مفاصل ، ماهیچه ها و استخوان ها :
بر اساس تحقیقات انجام شده ، حرکات کششی در آب هیچ تأثیری در بدن ما ندارد اما انجام شدن این کار به صورت ورزش تأثیر خوبی را به دنبال دارد و همچنین این کار سبب قوی شدن اعضای بدن افراد در هنگام سقوط یا بر خورد با زمین های سفت می شود و همچنین شنا در استخر های آب گرم باعث کاهش دردهایی از قبیل آرتروز می شود .

5ـ بهبود بخشیدن به سلامتی دستگاه گوارش :
آب درمانی با آب گرم دارای خواصی برای بهبود بخشیدن به دستگاه گوارش است ؛ خواصی از قبیل : کاهش درد بیماری های همورئید و شقاق مقعد ، آرامش اسفنکتر ، درمان زخم های جراحی داخلی ، بهبود خون و به طور کلی هضم غذا و همچنین کمک به بیماران دیابتی برای کنترل سطح قند خون و وزنشان .

6ـ بهبود زایمان طبیعی و دستگاه ادراری :
طبق تحقیقات به عمل آمده زنان بارداری ، که نخستین مراحل بارداری را روی آب گرم شناورند می توانند دردشان را به حداقل و تمرکزشان را به حداکثر برسانند و به همین علت است که می توانند زایمان خوبی را داشته باشند . این روش آب درمانی هیچ ضرری برای مادر و فرزند قبل و پس از تولد ندارد . در بعضی از کشورها حمام با روغن های معطر یا گیاهی برای توان بخشیدن به جسم و روان مادر پس از عمل جراحی انجام می شود ؛ البته لازم به ذکر است که حمام روزانه می تواند سبب بیشتر شدن عفونت های مجاری ادراری به
خصوص در افراد مبتلا به این بیماری شود . از دیگر خواص آب درمانی می توان به کاهش درد عمل جراحی و ترمیم شدن زخم های ناشی از اپیزیوتومی یا زخم های ناشی از عمل جراحی اشاره کرد .

7ـ مراقبت از دستگاه ایمنی و گردش خون :
حمام آب گرم علاوه بر کاهش علائم آنفولانزا و سرما خوردگی می تواند باکتری های موجود در بدن را از بین ببرد و همچنین بخار این آب به دستگاه تنفس ما کمک می کند
تا اکسیژن بیشتری را جذب کند . شنا در آب های سرد باعث بهبود آسیب های سلولی ،
کاهش خطر بافت مردگی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های از قبیل سرطان و ماندگاری ؛ آن ها می شود .

8ـ تنظیم هورمون ها :
حمام آب گرم باعث ترشح بیشتر سروتونین “هورمون شادی و سلامتی ” می شود .
به کمک حمام آب سرد هورمون هایی که از غده ی هیپو فیز ترشح می شوند مانند :
هورمون آدرنوکورتیکوتروپین ، بتا اندروفین و کورتیزول تنظیم می شوند و همچنین این روش آب درمانی به درمان بیماری های مثل سندرم خستگی مزمن و برخی از مشکلات بارداری کمک می کند .

9ـ مرطوب کننده ی پوست ، مو و چشم :
حمام بخار یکی از بهترین شکل های آب رسانی به بدن است . بیشتر بدن انسان ، از آب تشکیل شده است وبه همین دلیل پزشکان توصیه می کنند تا همیشه آب بخوریم .
شنا کردن در آب بسیار مفید است و ما می توانیم این کار را با اضافه کردن کمی روغن معطر ومواد معدنی به وان حمام مان و یا ، رفتن به چشمه های طبیعی آب گرم در اطراف آتشفشان ها انجام داد . آب گرم منافذ پوست را باز و باعث تعریق ” روش طبیعی برای پاک کردن بدن از سموم و مواد ضرر است ” می شود ؛ لی آب سرد منافذ پوست را بسته و تعریق را کاهش می دهد و به بدن آب رسانی می کند .

10ـ تنظیم دمای بدن :
یکی از بهترین راه های تنظیم دمای بدن حمام است ؛ حمام با آب سرد در یک روز گرم آفتابی یا حمام با آب داغ در یک روز سرد زمستانی . طبق نتیجه ی تحقیقات به عمل آمده حمام با آب سرد یا گرم ، در وان یا حوضچه ی طبیعی دارای هیچ گونه ضرری نیست .
لازم به ذکر است که اگر از بیماری ، رنج می برید قبل از این کار با پزشک مشورت کنید .

مرتبط ها

قالب خبری