جدیدترین مطالب امروز

گیاه شنگ و آشنایی با خواص دارویی آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

گیاه شنگ و آشنایی با خواص دارویی آن

همانطور که می دانید گیاهان دارویی تأثیر بسزایی بر سلامتی افراد دارند . از این رو در این مقاله قصد داریم شما را با خواص دارویی و درمانی گیاه شنگ بیشتر آشنا کنیم.

ریشه لعاب دار و تلخ این گیاه به میزان زیاد اشتهاآور بوده، ضمن اینکه خلط آور و نرم کننده سینه نیز است.

محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کرمانشاه به بیان خواص دارویی گیاه شنگ پرداخت. یکی از مهم‌ترین و پرخاصیت‌ترین گونه‌های گیاهی خودرو در استان کرمانشاه را شنگ عنوان کرد و گفت: ریشه لعاب دار و تلخ این گیاه به میزان زیاد اشتهاآور بوده، ضمن اینکه خلط آور و نرم کننده سینه نیز است. نیازی فرد گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته ریشه شنگ التیام دهنده زخم معده نیز است.

به گفته نیازی فرد، گیاه شنگ به میزان زیاد از اسهال و خونریزی جلوگیری کرده و ریشه آن مقوی‌تر از برگش است، ضمن اینکه شنگ در تحلیل ورم و تقویت اعصاب نیز مفید است. محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کرمانشاه مصرف گیاه شنگ را در معالجه روماتیسم، نقرس و امراض جلدی موثر دانست و مصرف ۶۰ گرم از جوشانده آن را به این منظور توصیه کرد.

به گفته نیازی فرد، آب ریشه خام گیاه شنگ در از بین بردن زگیل اثر‌گذار است. وی افزود: در گیاه شنگ ماده مؤثری وجود دارد که برای سلامتی کبد، شش و قلب مفید است. وی مصرف شنگ را در شب تسکین دهنده درد و سرفه دانست و مصرف آن را با روغن زیتون آرام بخش دانست.

وی در ادامه با بیان اینکه تمام مواد مغذی گیاه شنگ در آب پخته شده آن یافت می‌شود، به افراد توصیه کرد به هیچ وجه آب جوشانده آن را دور نریزند.

شنگ وحشی با نام علمی Tragopogoh collinus و با نام محلی شن یکی از گیاهان خوراکی خودروی استان و متعلق به خانواده کاسنی یا Compositae می باشد .

منبع : عصر ایران

مرتبط ها

قالب خبری