جدیدترین مطالب امروز

گیاه دارویی مارچوبه را در عطاری یک جم بهتر بشناسید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

گیاه دارویی مارچوبه را در عطاری یک جم بهتر بشناسید

اگر به علم طب سنتی علاقه مندید و با عطاری میانه ی خوبی دارید پیشنهاد می کنیم برای شناخت بیشتر مارچوبه میهمان این مطلب از عطاری یک جم باشید .

از آنجاییکه گیاه مارچوبه ، گیاهی علفی می باشد ، در اکثر نقاط دنیا ( البته به صورت وحشی ) می روید که شکل و شمایل آن در تصویر این مطلب قابل مشاهده است . از این گیاه به دلیل زیبایی که دارد ، به عنوان یک گیاه تزئینی در باغچه ها نیز استفاده می کنند .

زمان چیدن مارچوبه در اوایل پاییز است .

موادی که در مارچوبه وجود دارد شامل : آب ، پروتئین ، چربی ، مواد نشاسته ای ، کلسیم ، فسفر ، آهن ، سدیم ، پتاسیم ، ویتامین A ، ویتامین B1 ، ویتامین B2 ، ویتامین B3 و ویتامین ث می باشد .

خواص مارچوبه :

مارچوبه به تقویت قلب و همچنین ساخت گلبول های قرمز خون کمک می کند

مارچوبه گیاهی با خاصیت تب بری است

باعث رفع ضعف مثانه می شود

تقویت دید چشم با خوردن مارچوبه امکانپذیر می باشد

دارای خاصیت مُلینی می باشد و باعث رفع یبوست می شود

از آنجاییکه مارچوبه دارای کلروفیل است ، بنابراین به دلیل خاصیت خونسازی خود برای افرادی که مبتلا به کم خونی هستند بسیار مؤثر است

و علاوه بر اینها به تقویت نیروی جنسی نیز کمک می کند

ضررهای مارچوبه :

مارچوبه برای 4 قشر به عنوان یک گیاه دارویی مفید به شمار نمی رود و اینگونه افراد باید از مصرف مارچوبه خودداری کنند : 1- افرادی که مبتلا به ورم مجاری ادرار هستند ، 2- اشخاص عصبی ، 3- مبتلایان به رماتیسم ، 4- افراد مبتلا به سنگ کلیه .

و در پایان :

برخی از نکاتی که در رابطه با مارچوبه و روش های مصرف آن وجود دارد ، از این قرار است :

1- برای خرید مارچوبه حتما به این موضوع دقت داشته باشید که مارچوبه ی خریداری شده باید تازه باشد . ( مارچوبه ی تازه دارای شاخه های راست و نرم می باشد به طوریکه نوک شاخه های آن نباید باز شده باشد ، در غیر اینصورت مارچوبه ی خریداری شده ، مدت زیادی مانده و به عبارتی کهنه می باشد . )

2- از عواملی که می تواند مارچوبه را از بین ببرد ، گرما و خشکی است ، به همین دلیل این نکته را به یاد داشته باشید که برای نگهداری مارچوبه بایستی آن را در پارچه های مرطوب ، بسته و در یخچال قرار دهید .

3- برای پخت مارچوبه به این نکته دقت داشته باشید که بایستی مارچوبه را با کمی آب و حرارت کم در ظرف های ضد زنگ بپزید و سپس آن را به صورت نیمه خام بردارید .

4- از آنجاییکه آب مارچوبه دارای ویتامین و املاح می باشد ، می توان از آن برای پخت سوپ و یا تهیه ی سالاد استفاده کرد .

5- اگر خواستید مارچوبه را به صورت دم کرده مورد استفاده قرار دهید باید چند شاخه مارچوبه را داخل یک لیتر آبجوش بریزید و مقداری هم رازیانه و جعفری به آن اضافه کنید و بگذارید به مدت پنج دقیقه دم بکشد . ( از دم کرده ی مارچوبه می توان برای تسکین و آرامش قلب استفاده کرد ، میزان مصرف : 2 تا 3 فنجان در روز )

مرتبط ها

قالب خبری