جدیدترین مطالب امروز

گیاه خارخاسک و فواید درمانی که در طب سنتی دارد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

گیاه خارخاسک و فواید درمانی که در طب سنتی دارد

اگر به داروهای گیاهی اعتقاد داشته باشید ، حتما تا به حال نام گیاهی به نام خارخاسک را شنیده اید ؛ گیاهی که فواید قابل توجهی در طب سنتی و باستان ایران دارد .

برای اینکه بیشتر از گذشته با گیاه خارخاسک ، آشنا شوید ، توصیه می کنیم که ادامه ی این مقاله را بخوانید تا بصورت خلاصه به همترین خواص این گیاه دارویی پی ببرید .

گیاه خارخاسک در طب سنتی برای تقویت کبد ، درمان پرخوری و همچنین درمان مسمومیت غذایی استفاده می شود ؛ مصرف این گیاه دارویی در عین حال از بروز سنگ‌ های کلیوی جلوگیری می‌ کند .

خارخاسک با گل‌ های زرد رنگ در مناطق صحرایی و با شرایط نامناسب هم رشد می‌ کند و به عنوان گیاه یک ساله در آب ‌و هوای سردتر پرورش می‌ یابد .

از ترکیب‌ های مفید و فعال موجود در گیاه خارخاسک می ‌توان به « ساپونین‌ها » ، « لیگنینامیدها » ، « فلاونوئیدها » ، « آلکالوئیدها » و « گلیکوزیدها » اشاره کرد .

مطالعات آزمایشگاهی روی حیوانات حاکی از آن است که مصرف این گیاه به افزایش ترشح هورمون تستوسترون و همچنین افزایش قدرت و حجم عضلات منجر می‌ شود . همچنین مصرف این گیاه تولید سلول‌ های جنسی مردانه و زنانه را افزایش می ‌دهد .

همچنین گیاه خارخاسک در درمان بیماری‌ های قلبی – عروقی ، همچون فشارخون بالا ، کم‌ خونی ، ضعف گردش خون و آنژین صدری موثر است .

علاوه بر این ، افراد مبتلا به اختلالات گوارشی همچون یبوست و نفخ نیز می‌ توانند از فواید درمانی خارخاسک بهره‌ مند شوند .

این گیاه به دلیل ادرارآور بودن و داشتن خواص ضدعفونی ‌کنندگی می ‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌ های مجاری ادراری را کاهش دهد و همچنین خارخاسک در درمان اختلالات ایمنی بدن از قبیل آلرژی ‌های پوستی و اگزما نیز تاثیرات سودمندی دارد .

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری