جدیدترین مطالب امروز

گیاه انجبار و خواص درمانی متعدد این داروی گیاهی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

گیاه انجبار و خواص درمانی متعدد این داروی گیاهی

انجبار یکی از گیاهان دارویی مفید با خواص درمانی متعدد است که می تواند جایگزین برخی داروهای شیمیایی با عوارض جانبی باشد ؛ در ادامه شما را با خواص گیاه انجبار آشنا می کنیم .

گیاه انجبار که نام لاتین آن Palyganum . Bistota است ، حدود ۱۸۰ سانتی متر طول دارد و معمولا بر آنچه نزدیک آن باشد می پیچد .

شاخه های انجبار ، تقریبا قرمز رنگ و گل آن نیز قرمز است .

ریزوم آن چوبی و سرخ رنگ است ؛ اندام مورد استفاده گیاه ریزوم های آن است و ماده داروئی آن بیشتر در پوست ریزوم متمرکز است و نوشته اند که این گیاه ، بیشتر در کشور سوریه و اطراف شام میروید و بهترین نوع انجبار از شام آورده می شود . ( طبیعت گیاه انجبار سرد و خشک است )

فواید و خواص دارویی گیاه انجبار

1- این دارو جهت قطع خونریزی از اعضاء بدن به خصوص افرادی که از شش آنان خونریزی می شود مفید بوده و قاطع خون می باشد .

2- انجبار قاطع اسهال های مزمن و صفراوی نیز هست .

3- چنانچه در نقطه ای از بدن ، مقداری گوشت بدن کنده شده باشد برای رویانیدن گوشت مقدار یک مثقال از آنرا میجوشانند و با مقداری قند یا شکر می خورند و مقداری نیز از آب جوشانیده گیاه در عضو میمالند ، جهت رویانیدن گوشت بسیار مفید و مجرب است و می توان عرق این دارو را اخذ و از آن استفاده نمود .

مقدار خوراک از عرق آن پنج گرم و از عصاره آن چهار گرم و از برگ آن اگر مصرف شد مقدار بیست گرم است از پودر ریشه آن ۵ گرم .

مطابق با شواهد ، داروسازان قدیم ، پوست ریشه انجبار را میجوشانیده و عصاره حاصل را به حد غلظت در میاورده ، سپس آنرا بصورت حب هایی کرده و در زیر سرپوش شیشه ای و در آفتاب خشک میکرده اند و به نام حب انجبار به بیماران می داده اند . ( لازم به ذکر است که این حب سرخ و یاقوتی رنگ است و مصرف درمانی فراوانی دارد . )

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری