گیاه افسنتين با برگهایی شبیه به برگ مرزه

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 2, 2014
گیاه افسنتين با برگهایی شبیه به برگ مرزه

در خصوص گیاه افسنتين میشود به تلخی ، گیرندگی و سوزش آن اشاره داشت و همچنین میتوان تشابه برگهای آن را با برگهای مرزه نیز یادآور شد .

گیاه افسنتين دارای طبعی گرم و خشک است که شامل چندین گونه از قبیل : گونه های خراسانی ، مشرقی ، سوسی و طرسوسی میباشد که از این تنوع گونه ای ، دو گونه ی سوسی و طرسوسی از بهترین نوع افسنتين محسوب میشوند .

افسنتين دارای خواص متنوعی است که به عنوان مثال در خصوص خواص درمانی آن میشود به بازکننده ( مسهل ) و گیرنده بودن آن اشاره کرد و علاوه بر این میتوان از ضماد و شربت افسنتين برای گرفتگیهای عروقی درونی استفاده کرد که بسیار مفید میباشد . در مداوای گوش هم مورد استفاده قرار میگیرد ، طوریکه بخار پخته شده ی آن ، درد گوش را تسکین میدهد و ضمنا خوردن آن با عسل میتواند از سکته نیز جلوگیری کند . شربت افسنتين میتواند کشیدگی زیر سراشیبی های دنده های رو به شکم را معالجه کند . افسنتين در بازگرداندن اشتها نیز تأثیر بسزایی دارد ، البته به شرطی که پخته شده ی این گیاه به مدت 10 روز به صورت نوشیدنی مورد مصرف قرار گیرد.

حالا که با تعدادی از خواص گیاه افسنتين به صورت توضیحی آشنا شدید ، شاید بد نباشد به صورت تیتروار هم به چند خواص درمانی این گیاه اشاره ای کوتاه داشته باشیم :

1- تقویت معده و همچنین مداوای بواسیر و بریدگی و زخم مقعد با شربت افسنتين
2- مفید برای بیماران مبتلا به یرقان ( اگر به مدت 10 روز مصرف شود )
3- مداوای طحال
4- درمان کم خونی و لاغری
5- رفع بی‌ خوابی و عصبانیت
6- منظم کردن قاعدگی در خانم‌ هایی که قاعدگی نامنظم دارند
7- درمان باد شکم و معده ( به صورت مخلوط افسنتين با سنبل )
8- تسکین درد تهیگاه ( به صورت مخلوط افسنتين با حنا )
9- از بین برنده ی درد معده و برطرف ساختن سفتی آن ( به صورت مرهم افسنتين با روغن گل محمدی و یا مخلوط این گیاه با گل محمدی )
10- مسهل کننده ی صفرا ( البته باید این نکته را یادآور شد که در بلغم و آنچه در روده ها ماندگار است مؤثر نیست )
11- آب پز شده ی افسنتين و یا پخته شده ی این گیاه با برنج برای از بین بردن کرم مؤثر است ( البته به شرطی که با عسل خورده شود ) در این حالت فرد به اسهالی سبک دچار خواهد شد که منجر به از بین رفتن کرم های اندام های دفعی میشود . ( افسنتين با عدس سوخته نیز همین کار را انجام میدهد )
12- در مداوای تب کهنه نیز مفید است

افسنتين همچنین میتواند لباس را از بید و گزند حشرات نگه دارد و ترکیب آن با مرکب ، میتواند موجب تثبیت رنگ مرکب شود و جالب است بدانید کاغذ را نیز میتواند از موش خوردگی محفوظ دارد .

از خواص آرایشی و زیبایی افسنتين نیز میشود به زیبا کردن رنگ و رو ، درمان شوره ی سر ، مفید بودن برای مشکل موخوره و همچنین از بین بردن لکه های بنفش زیر چشم اشاره داشت . ضمنا هر نوع افسنتين ، به ویژه نوع خودرو این گیاه ( افسنتين نبطی ) اگر به صورت ضماد درآید و به زیر چشم بسته شود ، میتواند برای معالجه ی هر نوع درد کهنه و تیرگی چشم مفید واقع شود .

و به عنوان آخرین و شاید جالبترین فایده ی گیاه افسنتين میشود به خاصیت پادزهر بودن آن اشاره داشت که برای گزش نيش کژدم ، گزش راسو ، و سم شوکران مورد استفاده قرار میگیرد و پاشیدن آن به صورت اسپری ، پشه را هم از پا در می آورد .

اشتراک گذاری این مطلب در :