جدیدترین مطالب امروز

گیاهان خلط آور دارای چه خواص دارویی و درمانی هستند ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

گیاهان خلط آور دارای چه خواص دارویی و درمانی هستند ؟

آیا با خواص دارویی و درمانی گیاهان خلط آور آشنایی دارید ؟ اگر با این خواص آشنایی چندانی ندارید ، توصیه میکنیم این مقاله را از دست نداده و تا انتها ما را همراهی کنید .

یکی از رایج ترین روش های درمان که از کمترین میزان عوارض برخوردار است استفاده از گیاهان دارویی است ؛ این مواد طبیعی در صورت مصرف درست می توانند یک متخصص طبیعی برای حفظ سلامت شما باشند . در این مطلب قصد داریم تا به بررسی خواص گیاهان خلط آور و فواید آنها برای سلامت دستگاه تنفس بپردازیم .

مصرف گیاهان خلط آور سبب آسان شدن یا سرعت گرفتن خروج ترشحات برنشی از برنش ها و نای می ‌شوند .

متخصص طب سنتی در مورد فواید استفاده از گیاهان خلط آور لعابدار گفت : گیاهان دارویی ایجاد خلط را تسهیل می کنند ؛ آنها محتوی لعاب های گیاهی هستند که با جذب رطوبت باد کرده و قسمت دیگر را مرطوب می کند و این به دلیل خاصیت جذب آب این مواد است .

زینب زمانی افزود : آنها همچنین ورم منطقه ای را که قسمت ورودی نای را احاطه نموده است با تسکین سرفه کاهش می دهند ؛ برخی از گیاهان علاوه بر لعاب محتوی اسانس های روغنی و ساپونین هستند که از میان این گیاهان می توان پنیرک ، گل ماهور ، ختمی و بارهنگ را نام برد .

وی در مورد گیاهان خلط آور و قی آور بیان داشت : این مواد ترشح غدد مجرای تنفسی و برنش ها را زیاد نموده ، به مقدار زیاد قی آور و به مقدار کم باعث ایجاد حالت تهوع می شوند . حالتی که از نظر پزشکی در بعضی موارد مفید است ؛ نمونه های این گیاهان شامل : فتق و اونونیس است .

این متخصص طب سنتی در مورد فواید گیاهان خلط آور محرک گفت : این گیاهان محتوی مواد فراری هستند که از طریق دستگاه تنفس دفع شده ، مخاط را تحریک می کند و عمل خلط آوری و دفع آن را آسان می کند .

وی افزود : این مواد باعث شل شدن عضلات مجرای تنفسی که در حالت انقباض باشند نیز می شوند ، ضمن اینکه کمی قدرت ضدعفونی کننده دارند . این گروه شامل گیاهان دارویی می شود که دارای اسانس روغنی باشند ؛ گیاهانی مثل رازیانه ، برگ نعناع ، پونه ، ختمی ، دانه کتان از نوع گیاهان خلط آور محرک هستند .

وی در مورد گیاهان ضدسرفه نیز بیان داشت : در واقع گیاهان خلط آور ، آرام کننده سرفه هستند ؛ در اکثر موارد از آنها به صورت مخلوط ( جوشانده برای سینه درد ) استفاده می گردد ؛ گیاهانی نظیر ختمی ، پنیرک ، بارهنگ ، به دانه و شیرین بیان از این نمونه هستند .

منبع : ایمنا

مرتبط ها

قالب خبری