گوش عضو حساسی از بدن با تنوع عارضه

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : می 19, 2014
گوش عضو حساسی از بدن با تنوع عارضه

همه ی عضوهای بدن ما به نسبت کارکردشان از حساسیت برخوردارند و برخی از اعضا حساس ترند . رفتار شما با گوش هایتان ملایم است ؟

گوش یکی از اعضایی است در بدن ما ، که عارضه های گوناگونی میتواند گریبانگیرش شود و هر کدام از این عارضه ها میتواند به قدری عذاب آور باشد که طاقت انسان را طاق کند ( مانند گوش درد ، خارش گوش و … ) . البته برخی از عارضه ها نیز ممکن است دردی نداشته باشد ولی انسان را به زحمت بیاندازد .

اگر موافق باشید در این مطلب به سه نوع از عارضه های گوش که عمومیت کمتری دارند اشاره ای داشته باشیم .

اولین عارضه را با کم شنوایی شروع میکنیم که دو علل رایج برای ایجاد آن وجود دارد که یکی مادرزادی است و از همان دوران کودکی نشانه هایش به مرور بیشتر و بیشتر میشود ( البته درجات مختلفی دارد ) و یکی دیگر به دلیل وجود چرکهایی است که درون گوش جمع میشوند و کم کم منجر به کم شنوایی در فرد مبتلا به این عارضه خواهد شد و تنها راه درمان آن همانطور که میدانید مراجعه به پزشک و پاکسازی گوش از چرک است .

دومین عارضه ، سنگینی گوش نامیده میشود که یکی از عوامل رایج آن مانند کم شنوایی ، همان جمع شدن چرک است که پس از پاکسازی مشکل حل خواهد شد . ولی عامل دیگری نیز میتواند منجر به سنگینی گوش شود که میتواند از کم توانی مغز ، خشکی و بی حس بودن مغز نشأت بگیرد که گاهی پس از بروز برخی بیماریها و استفراغهای پی در پی خودنمایی میکند و راه درمانی آن تقویت مغز و رطوبت بخشیدن به آن است . البته سنگینی گوش ، گاهی هم برای سالخوردگان ایجاد میشود که در صورت شدت گرفتن استفاده از سمعک میتواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف سازد.

و اما آخرین عارضه ای که درباره آن صحبت میکنیم صدای گوش است که گاهی از بادهایی که در مغز نزدیکی گوش جمع شده است میباشد و گاهی هم از اخلاط ( خلط زیاد ) .

اگر از بادهای درون مغز باشد نشانی اش این است که سر سنگین نیست و صدا به صورت کشیده است و درمان آن چکاندن روغن بادام تلخ و ماءالکافور به درون گوش است ( البته قبل از هرگونه خوددرمانی مراجعه به پزشک اوجب واجبات است ) ، ولی اگر صدا از جمع شدن خلط باشد علاجش داروهایی مانند ایارجات ( داروی مسهل ) و حب قوقیا است .

ضمنا در مورد این بیماری گفتن این نکته خالی از لطف نیست و میتواند تا حدی به درمان آن کمک کند و آن پرهیز از خوردن سیر ، پیاز ، گشنیز و گردو میباشد .

اشتراک گذاری این مطلب در :