جدیدترین مطالب امروز

گوش درد یکی از شایع ترین عارضه های عفونی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

گوش درد یکی از شایع ترین عارضه های عفونی

اگر تا به حال به عارضه ی گوش درد دچار شده باشید حتما یکی از دردهای شایع و طاقت فرسای طول دوران زندگی خود را به خوبی لمس و تجربه کرده اید.

گوش درد یکی از شایع ترین عارضه هایی است که برای انسانها اتفاق می افتد ( البته در صورت رعایت نکردن احتیاطات لازم ).

این عارضه گاهی وقتها آنقدر عذاب آور و اذیت کننده میشود که هر کسی طاقت مقابله با آن را ندارد.

گوش درد به شدت های مختلفی حس می شود ، از احساس درد ضربان دار مبهمی در داخل گوش گرفته ، تا دردی خنجری و تیز کشنده که بسیار طاقت فرساست . این عارضه در کودکان بسیار دیده می شود ، و شیوع آن در بزرگسالان کمتر است .

بروز این نوع درد میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که معمول ترین علت آن عفونت است که در صورت وجود آن باید آنتی بیوتیک مصرف شود .

با هم یک تست پزشکی انجام میدهیم :

آیا زمانی که نرمه ی گوشتان را به هنگام دچار شدن به گوش درد به سمت پائین میکشید دردتان بیشتر میشود؟

اگر درد بیشتر میشود احتمال عفونت مجرای خارجی گوش وجود دارد که ممکن است این عفونت موضعی یا به دلیل وجود کورک یا آبسه ای در مجرای گوش باشد.

در این حالت وقتی که به پزشک مراجعه میکنید به احتمال زیاد پزشک معالج شما، پس از معاینه و تمیز کردن گوش ، داروی آنتی بیوتیک مناسب را برایتان تجویز خواهد کرد.

جالب است بدانید درد گوش گاهی از معده میباشد که نشانه ی آن ، تغییر درد همراه با تغییر حال معده است و درمانش تقویت معده به وسیله شربت مرسین میباشد. ( البته معاینه توسط پزشک متخصص قبل از هر اقدامی ضروری است )
گاهی هم به دلیل بادهایی است که در مغز جمع میشود و نشانه اش این است که بیمار، صداهایی را در گوش خود حس میکند.
گاهی اوقات هم از زیاد شدن خلط میباشد که در این مورد علامات خلط هم مشهود است.
ولی اگر دلیل گوش درد ، خود اندام گوش باشد، یعنی خود گوش ورم کند و یا درد داشته باشد و یا اینکه قرحه ( جوش چرکی ) دلیل آن باشد و دلیل دیگری نداشته باشد، درمانش فصد میباشد ( خون گیری )
سردی مزاج و گرمی مزاج نیز در این بیماری نقش دارند. یعنی گاهی سردی یا گرمی مزاج باعث درد گوش میشوند که در این دو مورد آخر باید با داروهای مناسب، مزاج را به تعادل رساند.

حالا به یکی از راه های درمان گوش درد که به گفته ی برخی متخصصان توصیه شده میپردازیم :

روغن زیتون !!! بله روغن زیتون یکی از این راههای درمانی است.

این روغن به عنوان مسکنی طبیعی برای درمان عفونت گوش استفاده می ‌شود.
روغن زیتون میتواند دیواره گوش خارجی را تسکین داده و لایه‌ ای برای حفاظت در برابر عفونت‌ های باکتریایی فراهم سازد. ( گوش دردهای خفیف را می ‌توان به صورت کاملا طبیعی با “روغن زیتون” درمان کرد. )
روغن زیتون، روغنی غیر اشباع است که با پوست بسیار سازگار بوده و برای از بین بردن جرم گوش استفاده می ‌شود. ( چکانده ی ۱ تا ۲ قطره روغن زیتون گرم در گوش ، 2 بار در روز ، به مدت یک هفته یا بیشتر )، موجب مرطوب شدن پوست داخلی گوش می ‌شود.
طبق گفته ی متخصصان ، این شیوه ی درمانی برای از بین بردن جرم گوش بسیار موثر بوده و در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه اثر می ‌کند اما باید این را در نظر داشت که این روش برای عفونت و دردهای خفیف مورد استفاده قرار می ‌گیرد و برای درد‌ها و عفونت‌ های شدید حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

نکته ای که شاید بیان آن در پایان بحث بد نباشد ، علایم گوش درد در نوزادان است.

نوزادان با کشیدن یا مالدین گوش خود به ما میفهمانند که گوششان درد می ‌کند. بدخلق شدن، نخوابیدن و مشکل در بلع نیز از دیگر علائم عفونت و درد گوش در نوزادان است.

باز هم تأکید میکنیم ، در صورتیکه خدای نکرده به این عارضه دچار شدید، سعی کنید قبل از هرگونه اقدام ناآگاهانه ، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده تا راهکاری مناسب به شما ارائه شود.

مرتبط ها

قالب خبری