جدیدترین مطالب امروز

گندم سیاه چه خواص دارویی و درمانی دارد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

گندم سیاه چه خواص دارویی و درمانی دارد ؟

گندم سیاه یکی از پرخاصیت ترین دانه ها و شبه غلات ها می باشد که ارتباطی با گندم معمولی ندارد ؛ در ادامه این مقاله به خواص متعدد گندم سیاه اشاره خواهیم کرد.

شاید در ابتدا با شنیدن نام این گیاه فکر کنید که گندم سیاه هم از خانواده گندم است و این 2 محصول دارای برخی تفاوت های جزئی هستند! اما این تصوری کاملا غلط است؛ گندم سیاه هیچگونه ارتباطی با گندم معمولی ندارد.

همانطور که اشاره کردیم گندم سیاه ارتباطی با گندم ندارد و یک ماده بدون گلوتن محسوب می‌شود. این دانه‌ها خواص زیادی برای بدن دارند که در این مطلب به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌شود.

1- منبع پروتئین
اگرچه گندم سیاه جزو غلات نیست اما اغلب آن را با گندم مقایسه می‌کنند. گندم سیاه در مقایسه با گندم، پروتئین بیشتری دارد. با توجه به محل کشت این ماده غذایی میزان پروتئین گندم سیاه به 15 درصد وزن آن ( گندم سیاه خشک ) می‌رسد. این ماده غذایی تمام اسیدآمینه‌ها را دارا می‌باشد. به همین دلیل برای گیاه‌خوارها یک ماده غذایی مفید است و از بروز کمبود پروتئین جلوگیری می‌کند.

2- برای سیری
گندم سیاه حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده و فیبرهای محلول در آب مانند پکتین است. این ترکیبات خواص سیرکنندگی دارند.
متخصصان می‌گویند که بعد از مصرف لازانیای تهیه شده از گندم سیاه بیشتر از خوردن لازانیای گندم معمولی احساس سیری می‌کنید.

3- فاقد گلوتن
با وجود اینکه نام این ماده غذایی گندم سیاه است اما ارتباطی با گندم ندارد. این ماده غذایی برای افرادی که نسبت به گلوتن موجود در گندم حساسیت دارند مفید است چون فاقد این ترکیب می‌باشد. طعم گندم سیاه مانند فندق بوده و برای این افراد مناسب است.

4- خواص آنتی اکسیدانی
گندم سیاه در مقایسه با گندم یا جو میزان بیشتری آنتی اکسیدان دارد. این ماده حاوی اسیدفنولیک و همچنین فلاوونوئیدها است که اثرات ضدالتهابی دارند و سلامت قلب و عروق را تقویت می‌کنند. این ترکیبات همچنین از ابتلا به برخی سرطان‌‌‌ها جلوگیری می‌کنند.

5- شاخص گلیسمی پایین
شاخص گلیسمی گندم سیاه بین 30 تا 35 است که پایین‌تر از گندم و غلات دیگر می‌باشد. افرادی که خود را در معرض دیابت می‌بینند می‌توانند از این ماده غذایی برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری استفاده کنند.

6- منبع ویتامین و مواد معدنی
گندم سیاه منبع مهم مس، فسفر، زینک (روی)، کلسیم و همچنین ویتامین‌های گروه B و غیره است. گفتنی است که ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در گندم سیاه بیشتر از گندم معمولی است. گندم سیاه باعث تحریک رشد باکتری‌های خوب روده‌ها شده و به هضم غذا کمک می‌کند.

منبع : همشهری آنلاین

مرتبط ها

قالب خبری