جدیدترین مطالب امروز

گل سرشور بازمانده ی خاک های حاصل از فعالیت آتشفشان ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

گل سرشور بازمانده ی خاک های حاصل از فعالیت آتشفشان ها

گل سرشور نمونه ای از خاک های باقیمانده از فعالیت آتشفشان ها است که با توجه به مواد معدنی نهفته در آن خواصی را برای پوست و مو به همراه دارد .

گل سرشور مانند سدر ، حنا و دیگر شوینده های قدیمی و طبیعی ، برگرفته از طبیعت است و در قدیم برای شستشوی سر از آن استفاده می شده است ، درحال حاضر نیز هستند افرادی که در استفاده از این شوینده قدیمی پافشاری دارند ؛ درادامه تاثیر این ماده را بر سر با شامپوهای تولید شده کنونی مقایسه کرده و البته به عوارض آن نیز اشاره خواهیم کرد .

گل سرشور از جمله موادمعدنی به شمار می رود که به صورت خاک عرضه می شود ؛ در طب سنتی استفاده به این شکل از خاک ها و گیاه ها را خضاب می نامیدند ؛ برای داشتن تصوری قوی تر از خضاب کردن ( که استفاده از گل رشور نیز به همان شکل است ) به کاربرد حنا دقت کنید ؛ خضاب درواقع اشاره به استفاده از گیاهان و موادمعدنی ( عمدتا به شکل خاک و پودر شده ) اشاره دارد که طی آن ممکن است موی سر به رنگ دیگری تغییر کرده و یا هدفی درمانی ( مانند درمان قارچ پوست سر و… ) در پی باشد .

خاک سرشور چیست ؟

خاک سرشور نیز مانند بسیاری مواد مورد استفاده در خضاب تهیه شده از طبیعت است ؛ خاک سرشور از خاک نیشابور به دست آمده و از نظر مشخصات ظاهری سفید رنگ است همچنین طعم این خاک به شوری می گراید ؛ طبیعت خاک سرشور با تکیه بر میزان شوری آن سرد و خشک است ، هرچه میزان شوری خاک سرشور بیشتر باشد ، طبیعت آن به سمت گرمی میل می کند .

برتری گل سرشور نسبت به شامپوهای کنونی :

قطعا شامپوهای تولید شده براساس محافظت و زیباسازی مو تولید و عرضه می شوند ، اما همانطور که متخصصان طب سنتی معتقد هستند مواد مورد استفاده در ارتباط با بدن هرچه طبیعی تر باشند با بدن سازگارتر هستند ، همچنین عوارض ناشی از آن ها در صورت استفاده بیش از حد خواهد بود که از میزان شدت اندکی برخوردار بوده و فورا درمان خواهند شد .

فواید گل سرشور :

مواد معدنی موجود در گل سرشور باعث همراه شدن خواصی با این شوینده طبیعی شده است ؛ وجود این حجم از املاح و مواد معدنی به این دلیل است که گل سرشور مانند بسیاری از خاک های موجود از بازمانده های فعالیت های آتشفشانی به دست آمده است ، در ادامه با فواید گل سرشور آشنا خواهید شد :

به طور کلی گل سرشور خاصیت نرم کنندگی دارد و علاوه بر طراوت بخشیدن به موها ، برای پوست نیز نوعی نرم کننده محسوب می شود . بدیهی است نرم شدن موها و برطرف کردن خشکی آن ها سبب درمان موخوره یا جلوگیری از بروز احتمالی آن خواهد شد .

گل سرشور همچنین باعث تسریع در رشد موها ، تقویت و ترمیم آن ها می شود ؛ از جمله خواص آن بر بدن می توان به ترمیم کنندگی زخم ها اشاره کرد .

طرز استفاده از گل سرشور برای سر و بدن :

برای استفاده از گل سرشور برای موهای سر ، با توجه به حجم و بلندی مو ، 1 تا 4 قاشق از گل سرشور را با یک لیوان تا یک لیوانو نیم آب و مقدار اندگی گلاب برای مدت 1 ساعت خیس کنید تا خمیری نرم به دست بیاید ؛ هنگام استفاده عده ای توصیه می کنند همزمان با گل سرشور مقداری از شامپو را نیز استفاده نمایید و یا آن را همزمان با کتیرا به موها بزنید ، اگر به طور مجزا از گل سرشور استفاده کنید بهتر است البته این به شرطی است که در انتها شتشو را به آرامی انجام دهید در غیر این صورت سبب ریزش مو خواهد شد ، در انتها می توانید یکدور موها را با کتیرا یا شامپو شستشو دهید .

برای استفاده از گل سرشور برای بدن ، مقداری از آن را با آب و گلاب خیس کنید ، درخصوص صورت ابتدا ناحیه مورد نظر را با آب و صابون شستشو داده و سپس گل سرشور را روی بخش مورد نظر قرار دهید ، پس از خشک شدن گل ، صورت را با آب ولرم بشویید .

در ارتباط با بدن نیز می توان گل به دست آمده را 5 دقیقه پیش از شستشوی سر به بدن مالید و سپس با آب شستشو داد .

احتیاط در استفاده از گل سرشور :

عارضه های گل سرشور بسیار اندک هستند زیرا ماده ی موجود در آن به راحتی در خون وارد و جذب نمی شود . اما برای احتیاط توصیه می شود زنان باردار از آن استفاده نکنند ( در افراد با ریزش مو نیز با احتیاط مصرف شود ) ؛ همچنین علاوه بر دقت در شستشوی آرام گل ، احتمال خشکی پوست یا بروز زخم های کوچک را به دلیل مجاورت پوست با مواد معدنی در نظر بگیرید . بنابراین می توان نتیجه گرفت فایده بیشتر این گل برای افراد با پوست چرب است .

مرتبط ها

قالب خبری