جدیدترین مطالب امروز

گل رز را به عنوان خوشبوترین بمب عطری جهان بشناسید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

گل رز را به عنوان خوشبوترین بمب عطری جهان بشناسید !

یک جم در این مقاله ی دانستنی قصد دارد که دلایل به وجود آمدن رایحه ی گل رز طبیعی را به شما معرفی کند و همچنین علت کاهش بوی رزهای پرورشی را هم توضیح دهد .

زمانی که محققان متوجه کاهش میزان خوش بویی در گل های رز پرورشی شدند ، استارت پژوهشی با عنوان علل کاهش بوی گل رزهای پرورشی را زدند که بعد از تحقیقات و آزمایشات فراوان در زمینه ی ژنتیک گل رز طبیعی توانستند علت اصلی این کاهش عطر گل رز مصنوعی را پیدا کنند ، اگر مایل به دانستن این علت می باشید ، ادامه ی مطلب را از دست ندهید !

اکثر مردم با رایحه ی شگفت انگیز گل رز آشنا هستند و می دانند که این گل ، چقدر خوش بو است ، اما زمانی که این گل خوشبو شکل پرورشی به خود میگیرد ، چرا از رایحه ی خوش و میزان عطرش کاسته می شود ؟

جواب این سؤال که درون ژن های گل رز طبیعی قرار گرفته ، بعد از تلاش دو ساله ی محققان در این خصوص ، کشف شد .

یک ژن اصلی ، تمام عطرافشانی های گل رز را در اختیار دارد و اگر این ژن در گل های رز نباشد این گل دیگر نمی تواند به خوبی عطرافشانی کند ، همانند گل های پرورشی که این ژن را در اختیار ندارند و به همین دلیل نمی توانند مانند گل های رز طبیعی رایحه ی دلپذیری از خود منتشر سازند .

زمانی که بوی گل های رز طبیعی را توسط بینی تان استنشاق می کنید ، فقط یک بو را حس نمی کنید بلکه صدها ترکیب شیمیایی به این عطر اضافه شده که این رایحه ی دل نشین را درست می کند ؛ یکی از این ترکیبات مونوترپن نام دارد که نوعی الکل است ؛ گل های رز طبیعی حجم بسیار گسترده ای از مونوترپن ها در خود جای داده اند ، در حالی که گل های رز مصنوعی از داشتن چنین ماده ای عاجزند .

گل های رز طبیعی با استفاده از این ترکیبات ( شامل عطر شیرین و….) سعی می کنند که حشرات گرده افشان مانند زنبورها را به خود جذب کنند اما در آنطرف ماجرا هیچگاه نسخه ی پرورشی این گل ها چنین قابلیتی ندارند ، زیرا در زمان پرورش ، بسیاری از این ترکیبات طبیعی تغییر می کند .

البته ناگفته نماند که با کشف ژن اصلی گل های رز طبیعی توسط محققان ، بازار تجاری بهتری در انتظار پرورش دهندگان این گل می باشد ، چراکه موفق خواهند شد محصول بهتر و نزدیکتری به گل رز ایجاد کنند .

مرتبط ها

قالب خبری