جدیدترین مطالب امروز

گلپر گیاهی با خواص متعدد و عوارض جانبی !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

گلپر گیاهی با خواص متعدد و عوارض جانبی !

گلپر از جمله گیاهان و طعم دهنده های طبیعی است که هم خواص گوناگونی دارد و هم عوارض جانبی ! در این مقاله به بررسی بیشتر گیاه گلپر خواهیم پرداخت .

گلپر یک گیاه است که از ریشه، دانه، برگ و میوه آن در تهیه دارو استفاده می شود. گلپر برای سوزش معده، نفخ شکم، بی اشتهایی، شب ادراری، آرتروز، سکته مغزی، زوال عقل، مشکلات گردش خون، آبریزش بینی، کاتار تنفسی، حالت عصبی و اضطراب، تب، آفت و بی خوابی گزینه مفیدی است.

برخی از زنان برای شروع دوره های قاعدگی خود از گلپر استفاده می كنند حتی برخی افراد برای سقط جنین گلپر مصرف می کنند، همچنین از گلپر برای افزایش تولید ادرار، بهبود میل جنسی، تحریک تولید و ترشح بلغم و از بین بردن میکروب ها نیز استفاده می شود. بعضی از افراد گلپر را به دلیل درد عصبی (نورالژی)، درد مفصل (روماتیسم) و اختلالات پوستی به طور مستقیم روی پوست قرار می دهند. از گلپر به عنوان بو در آروماتراپی یا رایحه درمانی برای کاهش علائم مرتبط با ترک سیگار (ترک نیکوتین) استفاده می شود.

گلپر چگونه عمل می کند؟

گلپر حاوی مواد شیمیایی است كه ممكن است سلول های سرطانی و قارچ ها را از بین ببرد، اضطراب را كاهش داده و معده را تسكین دهد.

سوءهاضمه :
به نظر می رسد یک محصول ترکیبی خاص حاوی گلپر علائم ناراحتی معده از جمله ریفلاکس اسید، درد معده، گرفتگی، حالت تهوع و استفراغ را بهبود می بخشد. این ترکیب شامل گلپر به همراه برگ سوسنبر، گیاه خردل دلقک، بابونه آلمانی، زیره، شیرین بیان، خار مریم، مامیران بزرگ و فرنجمشک است.

ترک سیگار :
تحقیقات اولیه نشان می دهد تنفس در بخارات روغن ضروری گلپر به مدت 2 دقیقه چند بار در روز ممکن است ولع مصرف دخانیات را کاهش دهد، اما برای تایید این یافته تحقیقات بیشتری لازم است.

ادرار زیاد در شب (شب ادراری) :
مصرف گلپر به صورت خوراکی ممکن است به مردان دارای مثانه های کوچک کمک کند تا تعداد دفعات ادرار شبانه خود را کاهش دهند.

ارگاسم زودرس در مردان (انزال زودرس) :
کرم ساخته شده از گلپر و بسیاری از مواد دیگر ممکن است انزال زودرس را هنگامی که به صورت مستقیم روی پوست آلت تناسلی مالیده شود، بهبود بخشد. کرم چند ماده ای مورد مطالعه در تحقیقات شامل ریشه جینسینگ، ریشه گلپر ، گل میخک، پوست دارچین و چند گیاه دیگر است، اما هنوز مشخص نیست این اثربخشی به دلیل وجود گلپر در این کرم باشد یا سایر مواد تشکیل دهنده آن.

زخم بستر :
تحقیقات اولیه نشان می دهد استفاده از گلپر داهوریکا در زخم بستر ممکن است به بهبود سریع آن کمک کند.

اضطراب
زوال عقل
تب
احتباس مایع
افزایش تولید ادرار
گرفتگی روده و گاز
اختلالات قاعدگی
درد عصب
درد
سکته

عوارض جانبی مصرف گلپر :

هنگامی که به صورت خوراکی مصرف می شود :
مصرف گلپر هنگامی که از طریق دهان در مقادیری که به طور معمول در غذاها یافت می شود، ایمن است. اطلاعات کافی برای دانستن اینکه آیا گلپر هنگام استفاده به صورت خوراکی به عنوان دارو بی خطر است یا عوارض جانبی آن چیست، وجود ندارد.

هنگامی که روی پوست استفاده می شود :
گلپر برای بیشتر بزرگسالان به احتمال زیاد ایمن است که به صورت کرم البته کوتاه مدت روی پوست استفاده می شود.
اگر گلپر مصرف می کنید هنگام بیرون رفتن حتما از ضد آفتاب استفاده کنید زیرا گلپر ممکن است پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند.

هشدارها و احتیاط های مصرف گلپر :

بارداری و شیردهی :
مصرف گلپر به صورت خوراکی در دوران بارداری ممکن است بی خطر باشد. گفته می شود گلپر می تواند باعث انقباضات رحمی شود که این امر می تواند بارداری را تهدید کند.
در صورت شیردهی اطلاعات کافی در مورد ایمنی مصرف گلپر در این دوران وجود ندارد، بنابراین برای اطمینان خاطر در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری