گز نوعی شیرینی خوشمزه با خواص درمانی !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 9, 2020
گز نوعی شیرینی خوشمزه با خواص درمانی !

گز که یکی از سوغاتی های اصلی اصفهان بشمار می آید ، به دلیل جذابیت در طعم ، از طرفداران زیادی نیز برخوردار است ؛ ما در این مقاله به خواص درمانی گز خواهیم پرداخت !

گز خوب است و دارای خواص درمانی می باشد ، اگر…

پایه اصلی گز باید از انگبین های طبیعی همچون شیرخشت و ترنجبین تهیه شده باشد تا خاصیت درمانی پیدا کند.

شیر خشت از نظر خواص مشابه ترنجبین، اما قوی تر از آن است. اگر گز با تکه های صمغی سفید و شیرین شیرخشت تهیه شده باشد وقتی در دهان می گذارید، زود حل می شود. زبان را بسیار سرد می کند و شیرینی آن با عسل و شکر متفاوت است.

در طب سنتی طبیعت شیرخشت معتدل و سرد است. ملین، صفرابر، خلط آور، کاهش دهنده حرارت بدن، رفع کننده سرفه و خارش و مقوی معده، کبد و کلیه هاست و اثر مسهلی آن همراه گلاب موجود در گز بیشتر می شود، اما از عوارض زیاد خوردن آن به انزال زودرس اشاره شده است که البته به دلیل گرانقیمت بودن، اغلب گزها این انگبین را ندارند.

درباره گز کم شیرین یا رژیمی موجود در بازار باید گفت که از قندهای طبیعی ضعیف شده ای تهیه می شود که برای تجزیه شدن در بدن نیاز به انسولین نداشته و برای افراد دیابتی مناسب است؛ اما درباره گزهای سبزرنگی هم که به گفته فروشندگان با گیاهی به نام استویا شیرین شده و کاملا رژیمی است، باید بدانید گرچه استویا تقریبا بدون کالری است، ولی اگر در ترکیبات گزهای رژیمی از عسل، انگبین های شیرین یا ترکیبات نشاسته ای استفاده شده باشد، کالری شیرینی آن با شکر برابری کرده و برای افراد دیابتی مضر و مصرف بیش از حد آن با چای عصرانه یا به عنوان تنقلی برای کودکان و دانش آموزان چاق کننده است.

منبع : سلامت نیوز

اشتراک گذاری این مطلب در :