جدیدترین مطالب امروز

گروه خونی O و رابطه خطرناک آن با بیماری وبا !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

گروه خونی O و رابطه خطرناک آن با بیماری وبا !

در این مقاله منظور از مرگ مبتلا شدن به نوعی بیماری است ، بیماری که گروه خونی O توان زیادی برای مقاومت در برابر آن را ندارد ، در ادامه ، بیشتر با این بیماری آشنا شوید .

به احتمال زیاد تا بحال نام بیماری وبا را شنیده اید و می دانید این بیماری چه قدر خطرناک است ؛ افرادی که دارای گروه خونی O هستند ، می توانند یکی از مناسب ترین هدف ها برای این بیماری کشنده باشند زیرا افراد دارای گروه خونی O از دیگر گروه های خونی در مقابل این بیماری ضعیف ترند و این یکی از بزرگترین مشکلات این گروه خونی محسوب می شود .

اگر در بدن خود نشانه های اولیه ی وبا ( اسهال و کم آبی بدن ) را مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید .

چگونگی کار این سم کشنده ؟

سم وبا می تواند باعث فعال سازی یک مولکول کلیدی شود و با فعال سازی این مولکول در بدن افرادی با گروه خونی O احتمال پدید آمدن وبا افزایش می یابد ؛ با این مولکول بیشتر آشنا شوید !

این مولکول وظیفه ی سیگنال دهندگی در سلول های روده را داراست ، فعالیت بیش از حد این مولکول میتواند موجب دفع الکترولیت ها و آب بدن ( بروز اسهال ) شود ؛ بروز اسهالی بسیار شدید که توانایی کاهش آب بدن ، افزایش میزان شوک و در نهایت مرگ دردناک را دارا می باشد .

بیماری وبا ؟!!!

آماری که درباره ی بیماران مبتلا به وبا وجود دارد بسیار ناراحت کننده است :
هر ساله بین 3 تا 5 میلیون نفر به وبا مبتلا می شوند و از این میان ، متأسفانه حدود 100 الی 120 هزار نفر محکوم به مرگ می گردند ، که این خبر اصلا خبر خوبی نیست .

بیشترین آمار مبتلایان به بیماری وبا ، در شبه قاره ی هند به ثبت رسیده است که علت به وجود آمدن آن در این نواحی ، نوعی باکتری به نام Vibrio cholera شناخته شده ، که میتواند سلول های روده را دچار عفونت سازد .

طبق تحقیقات به عمل آمده بر روی آنتی ژن های گروه خونی A و گروه خونی O محققان دریافته اند که میزان مولکول سیگنال دهنده در سلول های آنتی ژن های گروه خونی O دو برابر گروه خونی A می باشد و به همین دلیل است که این گروه خونی ، استعداد بیشتری در مبتلا شدن به بیماری وبا دارد .

مرتبط ها

قالب خبری