جدیدترین مطالب امروز

گردو میوه ای به شکل مغز که تاثیر بسزایی بر مغز دارد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

گردو میوه ای به شکل مغز که تاثیر بسزایی بر مغز دارد

گردو میوه ای با مغز بسیار چرب می باشد که البته این چربی در صورت مصرف صحیح نه تنها مضر نیست بلکه کلسترول را کنترل کرده و مخصوصا برای قلب و مغز مفید است .

به طور کلی گردو به میوه های گرد که دارای دو پوسته ی سخت و نرم هستند گفته می شود ، بر خلاف یک نمونه ی بارز از گردو که معمولا همگان می شناسند ، گردو انواع مختلف دارد ، در بین گونه های مختلف این میوه ، نوع ایرانی آن از نظر اقتصادی بیشتر مورد قبول بازار واقع شده است . مغز این میوه خوراکی می باشد و در کنار خواص متفاوتی که دارد چربی آن مشخص تر است ، در حدی که اگر مقداری از مغز گردو را بین دو انگشت خود فشار دهید روغن پس می دهد .

گردو شامل سه گروه از ویتامین های گروه B ( B1 ، B2 ،  B3 ) ، ویتامین C و ویتامین A می باشد ، همچنین دارای مقدار قابل توجهی پتاسیم ، سدیم ، آهن ، فسفر ، کلسیم ، پروتئین ، مواد دارای نشاسته و چربی می باشد ، دراین بین آب موجود در این میوه را نیز به خاطر داشته باشید . علاوه بر مغز گردو که خاصیت های فراوان دارد و در عمر اقتصادی نیز موفق بوده است ، چوب درخت گردو نیز از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار بوده و در صنعت ساخت و ساز ارزش فراوان دارد .

گردو به دلیل سرشار بودن از امگا3 برای فعالیت مغز بسیار مفید می باشد همچنین مصرف گردو از بسیاری بیماری های قلبی جلوگیری کرده و برا قلب مفید است ؛ اما اثر چاق کنندگی گردو و دیگر مغز ها چه می شود ؟

مصرف هر چیزی به اندازه و طبق اصول مفید و در غیر این صورت مضر واقع می شود ، گردو هم از این اصل جدا نیست ، به عنوان مثال برای سلامت قلب مصرف 30 گرم گردو کفایت می کند نه بیشتر ، در حالت کلی انواع مغز ها در حد متوسط و در هفته نهایتا دو روز باید مصرف شوند ، قطعا مصرف روزانه و در حد بالای گردو و دیگر مغز ها نه تنها از خواص آن ها جلوگیری می کند ، بلکه با چاق شدن فرد و بالا رفتن آنزیم های مختلف در بدن می تواند زمینه ساز بیماری هم بشود .

روی ، منگنز ، مس ، سلنیوم و مقدار اندکی نمک و سدیم هم در گردو وجود دارد .

در صورت استفاده ی بجا از گردو ، نه تنها لازم نیست نگران افزایش چربی خود باشید بلکه می توانید مطمئن باشید که کلسترول بد بدن شما با مصرف گردو پایین می آید ، انعطاف پذیری رگ ها افزایش داده شده و در صورت بالا رفتن سرعت گردش خون هنگام فعالیت های شدید بدنی ، رگ ها می توانند جوابگوی میزان خون عبوری از خود باشند .

افرادی که دارای تنگی نفس هستند با اضافه کردن گردو به رژیم غذایی خود می توانند شاهد تاثیرات مثبت آن باشند ؛ از دیگر فواید گردو می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن در نتیجه محافظت در برابر انواع بیماری ها ، ضد سرطان بودن ، تنظیم شدن فشار خون و جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ، تنظیم کننده ی قند خون ، التیام ورم و درد مفاصل ( برای بهبود درد مفاصل از روغن گردو به صورت موضعی استفاده کنید ) و… اشاره کرد .

گردو علاوه بر استحکام استخوان ها برای شادابی پوست نیز مفید است ، همچنین از بوجود آمدن کیسه صفرا جلوگیری کرده و یا در صورت وجود از سرعت پیشرفت آن را کند می کند .

مرتبط ها

قالب خبری