کیست سباسه و اطلاعاتی درخصوص این عارضه !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : می 21, 2020
کیست سباسه و اطلاعاتی درخصوص این عارضه !

آیا تا به حال اسم کیست سباسه را شنیده اید ؟ با روش های درمانی آن آشنا هستید ؟ در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درخصوص عارضه کیست سباسه بازگو کنیم .

کیست سباسه که کیست اپیدرموئید هم نامیده میشود، به صورت یک توده نرم است که در زیر پوست به دلیل التهاب یک فولیکول مو بوجود می‌آید. این ساک توسط سلولهای مرده پوستی و سبوم که یک ترشح روغنی از غدد سباسه است، پر میشود.

علت بروز کیست سباسه قطعاً و ممکن است یک عامل ژنتیکی باشد.

امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست‌ و مو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص درمان کیست سباسه اذعان داشت : این کیست معمولاً در ناحیه سر و صورت جایی که غدد سباسه وجود دارد از کنار فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود.

وی در ادامه گفت : علت بروز کیست‌های سباسه قطعاً مشخص نیست و ممکن است یک عامل ژنتیکی باشد.

این متخصص با اشاره به اینکه این توده‌ها کاملاً بی‌خطر هستند، افزود : شیوع آن در جنس زن و مرد برابر است و بیشتر در دهه دو و سه (20 الی 40) سالگی رخ می‌دهد.

وی گفت : کیست سباسه ممکن است عفونی شود که با آنتی‌بیوتیک و جراحی برطرف خواهد شد ولی به طور کلی درمان برای مبتلایان به کیست سباسه جراحی است.

احسانی‌ در پایان گفت : کیست سباسه از طریق یک رشد اضافه‌ای از یکی از واحدهای فولیکول‌ مو زیر یک فضای بسته‌ای ایجاد می‌شود که این فضای بسته یک ماده‌ای به نام کراتین در آن ترشح می‌شود.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :