جدیدترین مطالب امروز

کوشکی یوزپلنگ ایرانی و خطری به بزرگی انقراض !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

کوشکی یوزپلنگ ایرانی و خطری به بزرگی انقراض !

شکار بی رویه مانند از بین رفتن پوشش گیاهی بحثی داغ در خصوص خطر انقراض حیوانات کم نظیر ماند یوزپلنگ ایرانی را به همراه دارد . کوشکی در خطر انقراض !

کوشکی دوست و یوزپلنگ ایرانی است که در این تحقیقات ما را همراهی می کند .

با یک تیم تحقیقاتی به اطراف روستای سرخ خشمن ( به معنای روستای پاییز قرمز ) رفتیم جایی که سال ها قبل دوربین های خودکار خود را در آنجا قرار داده بودیم تا از یوزپلنگ ایرانی عکس و اطلاعات برایمان جمع آوری کند .

در آن زمان مدت زیادی از تولد کوشکی و خواهر و برادرانش نمی گذشت ، مادر آن ها گرفتار شکارچیان شده بود و بچه های بی دفاع او در خطر انقراض بودند .

ما کوشکی را به همراه خواهر و برادرهایش به قفسی استثنائی به مسافت 20 هکتار آوردیم . یوزپلنگ ایرانی سال های زیادی را در منظقه ی حفاظت شده ی میاندشت زندگی کرد و ما در این زمان سعی کردیم با فراهم کردن محیطی باز و رها کردن طعمه های طبیعی در قلمرو او غریضه شکار را زنده نگاه داریم .

یوزپلنگ ایرانی از عموزاده های آفریقایی خود کوچک تر است اما به مراتب گردن قوی تر و پوست ضخیم تری را دارا می باشد . شاید این شتاب یوزپلنگ ایرانی و قدرت تمرکز به همراه سرعت عمل بالای آن است که کوشکی و همنوعانش را خاص و استثنائی جلوه می دهد !

گروه تحقیقات ، علاوه بر نگهداری از کوشکی ، گروه های گشت زنی را نیز در مناطق سکونت همنوع های آن ترتیب داده اند ، که با تجهیزات کامل و موتور سیکلت و خودروهای مخصوص مناطق ناهموار مانع از شکار یوزپلنگ ها و طعمه های کمیاب آن ها می شوند . با این حال بسیارند شکارچی هایی که گوشت حیوانات را به صورت غیرقانونی بدست می آورند .

نهایتا بعد از بزرگ شدن یوزپلنگ ها ، مسافت سنجی را به یکی از آن ها به نام کیا بستیم و آن ها را در منطقه ای بدو تولد پیدا کرده بودیم آزاد ساختیم ، شاید آن فضا بهتری انتخاب برای آغاز تجربه در حیات وحش باشد ! در مدتی که به کیا دارو تزریق کرده بودیم تا بتوانیم دستگاه را به او ببندیم ، به دلیل آنکه یوزپلنگ ایرانی در شرایط استرس زا قرار گرفته بود حرارت بدنش بسیار بالا رفت و به مرز خطر رسید ، بنابراین ما مجبور بودیم کار را سریع و با دقت انجام دهیم و تا بهوش آمدن کیا ، به کمک آب ، درجه حرارت آن را پایین نگهداریم .

و اکنون با گذشت 5 سال ، بازگشته ایم تا بدانیم آیا روش پرورش آن ها کار آمد بوده است و یوزپلنگ ایرانی ما توانسته در حیات وحش دوام بیاورد ؟ خواهر و برادر های او چطور ؟!

با وجود آنکه باور عمومی بر این است که حیوان اسیر شده نمی تواند در حیات وحش ادامه بقا دهد ، ما کیا را به کمک ردیاب آن ، در حالی که طعمه ای را شکار کرده بود یافتیم ! کیا ، کوشکی و همنوع هایشان ، بعد از یک سال و نیم اسارت ، اکنون با گذشت 5 سال هنوز زنده اند و توانسته اند قلمرویی را به خود اختصاص دهند . به طور طبیعی هر نر قوی ، 3 تا 5 روز یکبار باید قادر به شکار باشد و آن ها از پس این کار برآمده اند .

خوشبختانه نتیجه ی این تحقیقات چند ساله و تلاش مسئولیت ، باعث شده است تیم تحقیقتی ما به پرورش یوزپلنگ ایرانی از این طریق امیدوار شده و آن راهی برای جلوگیری از انقراض آن ها بداند .

مرتبط ها

قالب خبری