جدیدترین مطالب امروز

کورتون یا کورتیکواستروئیدها مقابل آرامش چه چیزی را طلب می کنند ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

کورتون یا کورتیکواستروئیدها مقابل آرامش چه چیزی را طلب می کنند ؟

کورتون نام دسته ای از داروها است آن ها با توجه به تاثیر موثری که در کاهش درد دارند وسوسه کننده ترین قشر دارویی محسوب می شوند ، آیا استفاده از کورتون خوب است ؟

کورتون ها ترکیبی از چربی و کربن هستند که به طور طبیعی در بدن با نام کورتیکواستروئید ها تولید و شناخته می شوند و زمانی که به شکل مصنوعی تولید و به مصرف دارویی می رسند لقب کورتون را به خود اختصاص می دهند . کورتون ها خود به گروه عمده ی دیگر تقسیم می شوند ، یکی از تقسیم بندی کورتون ها شامل گلوکوکورتیکوئید ها هستند و از جمله فعالیت های موثر آن ها در بدن ااتیام و کاهش التهاب است . کورتون ها این کار را با تغییر در واکنش های ایمنی بدن ، تغییر سوخت و ساز و… انجام می دهند .

با توجه به اینکه کورتون ها سبب کاهش التهاب بخش آسیب دیده بدن می شوند و حتی در عمل های جراحی سنگین ( مانند برخی پیوند ها ) برای کنترل فعالیت سیستم ایمنی بدن و کاهش درد بیمار تجویز می گردند آیا از جمله گروه های پرضرر دارویی هستند ؟

بالاخره هر دارویی دارای عوارض خاصی است و کورتون هم از این باب مستثنی نیست ، در مواقعی که دارو به صورت خودسر مصرف می شود ( داروهای کورتون دار جهت زیبایی ) و یا بیش از حد تجویز شده استفاده گردد باید منتظر واکنش های شدید تری از بدن بود ، مانند افزایش فشار خون و قند خون ( در بیماران دیابتی ) ، جلوگیری از تولید کورتون طبیعی در بدن و… ؛ اما در مواقعی که مقدار کورتون مصرف شده در حد تجویز پزشک است شاهد عوارض نرمال دارو هستیم .

علاوه بر تزریق خالص کورتون در بسیاری از داروها مانند اسپری های آسم و… شاهد مقادیر کنترل شده ی کورتون هستیم . و می توان گفت این بهترین نوع عرضه ی داروهای کورتون دار است چرا که مستقیما بر ناحیه ی مورد نظر تاثیر گذاشته و از وابستگی بدن به کورتون جلوگیری می کند .

از جمله عوارض کورتون :

کورتون به دلیل تاثیری که بر روی روال جذب و دفع کلسیم می گذارد در درجه اول باعث ایجاد پوکی استخوان می گردد ؛ در کنار مصرف کورتون حتما داروهای مکمل کلیسم مصرف می شود چرا که کورتون مانع ساخت و جذب کلسیم شده و حتی کلسیم ر از سطوح جداکرده و با وارد کردن به خون در نهایت باعث دفع آن می شود .

تورم و چاقی از دیگر عوارض شایع کورتون است ؛ برای چاره جویی در این باب پرهیز از مصرف نمک خوراکی و استفاده از غذاهای کم کالری در رژیم غذایی توصیه می شود . چاقی فرد ناشی از بالارفتن اشتهای وی و تورم از جذب بیشتر سدیم ناشی می شود .
مشکلات چشمی اعم از آب مروارید و آب سیاه و مشکلات ذهنی مانند دیر به خاطر آوردن وقایع یا آموخته ها و حفظ مطالب هم از عوارض کورتون است ولی لازم به ذکر است که قدرت طبیعی حافظه به مرور به حالت اولیه برخواهد گشت .

قرمز شدن پوست ، نا منظم شدن ضربان قلب ( و اتفاقات احتمالی بعد از آن ) ، تحلیل رفتن عضلات ، اختلال در خواب ، رشد موهای زائد ، افسردگی و… تماما می توانند عوارضی ناشی از کورتون باشند .

تنها نکته حائز اهمیت شاید این است که محصولات کورتون دار نباید به طور ناگهانی قطع گردند .

مرتبط ها

قالب خبری