کودکان افسرده حاصل دست رنج چه خانواده هایی اند؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 25, 2014
کودکان افسرده حاصل دست رنج چه خانواده هایی اند؟

خانواده هایی که کودکان آنها از نظر جسمانی و عاطفی دچار کمبود و سوء رفتار هستند ، دارای کودکان افسرده میباشند که متأسفانه تعداد کمی هم نیستند !

تحقیقات نشان داده ، كودكانی كه در خانواده‌ های بدرفتار بزرگ می ‌شوند، تصوری تحریف شده از خود در ذهن می ‌پرورانند، که باعث میشود خود را انسان‌ هایی «بد» و «ناخوشایند» جلوه دهند.

چند نمونه از این خانواده ها را مثال بحث خود خواهیم کرد :

1- خانواده‌ های معتاد : کودکانی که در این خانواده ها رشد میکنند گاها به سبب رفتارهای ناشی از اعتیاد ، از دست والدین خود بشدت عصبانی می‌ شوند. و به جای جهت دادن خشم خود به سمت پدر و مادر، آن را متوجه خود کرده، به درون خود می ‌ریزند و حاصل آن چیزی جز افسردگی نیست.

2- خانواده های انتقادگر : برخی از کودکان از خیلی چیزها شکایت میکنند و ممکن است بهانه گیری کنند. به عنوان مثال کودکی در انجام تکالیفش کوتاهی میکند و نمیتواند آنها را به درستی انجام دهد و پی در پی برای انجام آنها شکایت می کند و بهانه میگیرد ، در اینجا برخی خانواده ها به جای رفتار مناسب و علت یابی برای حل مشکل فرزندشان از جملات و الفاضی استفاده میکنند که ممکن است تبعات آن را در بلند مدت ندانند. مثلا به فرزندشان میگویند: چرا اینقدر تنبلی؟

همین یک جمله کم کم به سبب تکرار، باعث ایجاد باوری در کودک میشود که انگار واقعا تنبل است و هیچ كاری را نمی‌ تواند درست انجام دهد، در نتیجه خودانگاره‌ ای منفی در او شكل می‌ گیرد كه وی را در مقابل افسردگی آسیب ‌پذیرتر می‌ سازد.

3- خانواده‌ های آرمان‌ گرا : خانواده هایی که کودک را آزاد مطلق میدانند و به او آنقدر بهای کاذب و عزت نفس ساختگی میدهند که باعث میشود کودک دچار یک ساختار بسیار شکننده شود و این ساختار زمانی بروز کند که او از محیط خانواده دور شده و به اجتماع بپیوندد مثلا به مدرسه برود و … ، که در آنجا در مقابل شكست، طرد یا ناامیدی‌ های جزئی هم واكنش شدیدی نشان می ‌دهد كه خطر ابتلای وی را به افسردگی افزایش می ‌دهد.

 4- خانواده‌ های بی‌ تفاوت : در برخی خانواده‌ ها، حرف های كودك مهم تلقی نمی ‌شود. مثلا زمانی كه كودك به دلیل دعوت نشدن به مهمانی دوستش دلگیر می ‌شود، خانواده نه از او حمایت می‌ كند و نه با او ابراز همدردی می کند؛ در واقع كودك با واكنش چندانی مواجه نمی‌ شود و ممکن است تصور اینکه خانواده اصلا برای او اهمیت قائل نمی شود و او را جدی نمیگیرد رشد کند و به ناخواست یکی از علل افسردگی را در خود پرورش دهد .

5- خانواده‌‌ های افسرده : این خانواده ها بهترین مکان برای رشد فرزندان افسرده هستند. کودکان رشد یافته در این خانواده ها یاد میگیرند، حل مشکل بسیاری از فشارهای زندگی و پاسخ به آنها افسردگی است.

تجربه‌ های بالینی نشان داده‌ است كه آنها عملا افسرده می ‌شوند. برای این كودكان «شبیه مادر بودن» یا «شبیه پدر بودن» به معنای افسرده بودن است. گاهی اوقات هم وقتی كودكان می ‌فهمند كه قوم و خویش افسرده ایشان در كانون توجه قرار دارد، به منظور دریافت توجه و مهرورزی بیشتر افسرده می ‌شوند.

6- خانواده ‌هایی كه در ابراز هیجان ‌های خود مشكل دارند : معمولا خانواده‌ ها به روش ‌های گوناگون ابراز هیجان می ‌كنند. خانواده‌ های بسیار عاطفی، تمام احساسات خود را ابراز می‌ كنند و خانواده‌ هایی كه از نظر عاطفی بسته هستند، تمام احساسات خود را پنهان می ‌كنند. خانواده‌ هایی كه در ابراز هیجان‌ های خود از الگوی نامتعادلی پیروی می ‌كنند، خطر افسردگی فرزندان خویش را افزایش می ‌دهند. به عنوان مثال، كودكانی كه در خانواده‌ های فوق ‌العاده عاطفی بزرگ می‌شوند، ممكن است مثلا باور كنند كه هر مشكل یا ناكامی‌ هر قدر هم جزئی، یك بحران است.

7- خانواده ‌های بدون ساختار یا محدودیت‌ های مشخص : خانواده هایی که بدون هیچگونه ساختار و یا محدودیت های تربیتی مشخصی زندگی میکنند، فرزندانی شبیه به خود را نیز تربیت خواهند کرد. مثلا در خانواده ای که حتی ساعت مشخصی برای خوردن غذا در کنار هم و یا ساعت مشخصی برای خواب و … وجود ندارد ، کودکان عادت میکنند همان گونه بزرگ شوند و به محیط های مشوش خو بگیرند.
مسلما این دسته از كودكان زمانی كه وارد یك محیط سازمان ‌یافته ‌تر مانند مدرسه می‌ شوند، مشكل پیدا خواهند کرد. كودكان در صورتی كه در خانواده‌ هایی بزرگ شوند كه ثبات و پیش‌ بینی ‌پذیری ندارند، معمولا احساس ناامنی و تزلزل كرده و احتمال افسرده ‌شدن ‌شان افزایش می ‌یابد.

با چند نمونه ی بارز این گونه خانواده ها آشنا شدیم.

اگر جزء این خانواده ها نیستید که هیچ ، ولی اگر جزء این خانواده ها هستید، شما هم میتوانید با راهکارهای مناسب به سوی بازسازی و تشکیل خانواده ای متعادل و متناسب گام بردارید.

اشتراک گذاری این مطلب در :