جدیدترین مطالب امروز

کودکان آیینه ی رفتار امروز والدین در آینده !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

کودکان آیینه ی رفتار امروز والدین در آینده !

رفتار مناسب و صحیح از سوی والدین ، آموزشی برای کودکان است که در آینده بتوانند الگوهای رفتاری خوبی برای همگان باشند . کودکان ، آیینه ی رفتار والدین در آینده هستند !

همه ی خانواده ها دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند فرزندانشان را به گونه ای تربیت کنند که در آینده ، مایه ی سرافرازی و سربلندی آنها باشند و بتوانند با تمام وجود به فرزندانشان افتخار و دست پخت تربیت چند ساله ی خود را با ذوق و شوق مزه مزه کنند .

در این مطلب ، شما را به یاد یک راهکار خیلی ساده ولی مهم خواهیم انداخت !!!

اکثریت پدر و مادرها ، از این راهکار مطلع اند ولی به دلیل همان ساده پنداشتن ، ممکن است از دید برخی از خانواده ها دور مانده باشد و نیاز به یادآوری داشته باشد .

اشتباه نکنید ، چون برخی از همین راهکارهای به ظاهر ساده ، آنقدر مهم هستند که به راحتی نمیشود از کنارشان رد شد و لازم است بارها و بارها یادآوری شود .

راهکار عملی این مطلب یک جم : از خود شروع کنیم !

یعنی چه ؟ در کلام که معنای واضحی دارد ، ولی برای کاربردی کردن آن ، چه اقداماتی بایستی انجام داد ؟

با چند مثال ساده ادامه میدهیم :

مثال اول :

فرزند : پدر ، یکی با شما کار داره !
پدر : پسرم بگو نیستش !!! ( اغلب خیلی خوشحال هم هستیم از رفتار خود در این مواقع !!! ) و خیلی اوقات هم ممکن است بعد از انجام این عمل ، به فرزندمان بگوییم : تو یاد نگیری ها ، ما شوخی کردیم .

99% از ما انسانها با این نوع رفتار آشنایی داریم ، حالا یا خدای نکرده خودمان رفتار مشابه این موارد داشته ایم و یا دیده ایم و شنیده ایم !

نتیجه ی این نوع رفتار : در حالت خوشبینانه : در اکثر مواقع ، وقتی آن فرزند بزرگ شد و بچه دار شد ، در حالت مشابه این راهکار و به عبارت بهتر ، رفتار را عملی خواهد کرد ، اما در حالت فاجعه : دروغ گفتن برای آن کودک ، کاری بسیار عادی و معمولی به نظر خواهد رسید و با همین تفکر بزرگ شده و به مرحله ای خواهد رسید که اصلا عبایی از تکرار مکرر این رفتار نخواهد داشت .

مثال دوم :

پدر خانواده با مادر آن خانواده بر سر یک مسئله ی حتی کوچک ، درست در مقابل دید فرزندشان با هم دعوا و مشاجره میکنند و تبعات و پیامدهای این رفتار خود را متصور نمیشوند !

نتیجه ی این نوع رفتار : این رفتار به قدری میتواند هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ نوع برخورد و خلق و خوی آینده ی کودک تأثیر منفی بگذارد که ممکن است به علت مشاهده ی این گونه رفتار ، در آینده و یا در همان دوران کودکی به بسیاری از بیماریهای آشکار و پنهان روحی مبتلا شود و اثرات بدی را برای فرزندتان به همراه داشته باشد که این میتواند تنها یک مورد از تبعات ناشی از رفتار پدر و مادرهای اینچنینی باشد !!!

مثال سوم :

پدر و مادر همیشه به فرزند خود تأکید میکنند که سلام کردن به دیگران خیلی خوبه و یا احترام گذاشتن به افراد کار بسیار خوبیه و وظیفه ی هرکسی هست که به دیگران احترام بزاره .

حال به عنوان مثال در اتوبان ، با اتومبیل خود در حال حرکت هستید و فرزندتان در کنار شما نشسته است ، یک انسان شاید بی ملاحظه از کنار اتومبیل شما به طرز وحشتناکی سبقت گرفته و در ادامه حرکات مارپیچی هم انجام میدهد و شما به سرعت از کوره در رفته و در بهترین حالت یک ناسزا به طرف مقابل حواله خواهید کرد .

درست است که غلبه به خشم در خیلی از موارد سخت است و انتخاب بهترین گزینه برای رفتار دشوار میباشد ، ولی آیا در این حالت میتوانید انتظار داشته باشید که فرزندتان در آینده ، رفتاری مشابه رفتار شما نداشته باشد ؟

و مثالهای مختلف زیادی که در رفتار برخی از پدر و مادرها دیده میشود و از آنطرف انتظار دارند که فرزندشان آن رفتار ها را یاد نگیرد و انجام ندهد.

پس از خود شروع کنیم ، خیلی از رفتار های ساختاری کودکمان ، خود به خود ساخته میشود و نیاز به تأکیدهای فراوان و یا ترس از آینده ی رفتاری فرزندمان و یا آموزشهای مختلف رفتار و رفتار درمانی نیست .

مرتبط ها

قالب خبری