کمبود ویتامین و بروز مشکلات جسمی در بدن

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 28, 2014
کمبود ویتامین و بروز مشکلات جسمی در بدن

بدن انسان به دلیل حساسیت بالا ، بسیار واکنش پذیر است. حال تصور کنید یک ویتامین در بدن کاهش یابد. آیا انتظار دارید بدنتان هیچ عکس العملی از خود نشان ندهد؟

نقش ویتامین ها در بدن انسان کمرنگ نیست و مانند سایر مشتقات تشکیل دهنده ی ساختار بدن ، از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

از آنجاییکه کمبود ویتامین در بدن مشکلات عدیده ای ایجاد میکند ، در این مطلب شما را با 3 عارضه که در اثر کمبود ویتامین های آشنا در بدن ایجاد میشوند ، آشنا خواهیم کرد و راه درمان آن را نیز بیان میکنیم تا کم کم جای خالی این ویتامین ها را در بدن خود پر کنید.

در همین ابتدا ، از ویتامین A شروع خواهیم کرد که کمبود آن ناراحتی معده را به دنبال دارد.

نکته ی جالب توجه این است که زنان نسبت به مردان کمتر دچار کمبود این ویتامین میشوند و دلیل آن تنها به خاطر مصرف بیشتر هویج و سبزیجات حاوی ویتامین A میباشد.

کمبود این ویتامین باعث بروز عفونت های جزئی می شود. این ماده مغذی برای تولید سطح محافظ مخاطی که مانع از ورود میکروب ها به معده و مجرای تنفسی می شود، لازم است.

حال ما با پیچیدن یک نسخه ، میزان مصرف و راه حل جبران کمبود ویتامین A در بدن را برای شما خواهیم گفت.

میزان مصرف روزانه ی توصیه شده : 0.7 میلی گرم برای مردان و 0.6 میلی گرم برای زنان میباشد که با مصرف روزی یک هویج میتوان با کمبود این ویتامین در بدن خداحافظی کرد. البته جگر نیز حاوی ویتامین A میباشد، اما مصرف زیاد آن به زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا ویتامین بیش از حد می تواند به جنین آسیب برساند.

دومین عارضه ای که درباره آن صحبت میکنیم ، ترک های کنار لب است که به علت کمبود ویتامین B2 پدیدار میشود.

از علایمی که شاید یکی از نشانه های کمبود این ویتامین باشد میتوان به شکاف و زخم دور دهان اشاره داشت که توصیه شده روزانه 1.3 میلی گرم برای مردان و 1.1 میلی گرم برای زنان ، مورد استفاده قرار گیرد.

ضمنا قابل ذکر است که این ماده مغذی برای تولید و رشد سلول لازم است. بدون آن، بدن قادر نیست پوست و سلول های مخاطی در اطراف لب را ترمیم کند.

حالا برای جبران این کمبود باید چه کار کرد؟ راه حل غذایی که میتوان برای جبران کمبود ویتامین B2 تجویز کرد، مصرف لبنیات میباشد به این صورت که کافی است، روزی یک لیوان (۲۵۰ میلی لیتر) شیر مصرف کنید تا این کمبود رفع شود.

حال می رسیم به سومین ویتامین مورد بحث ، که ویتامین D میباشد.

برای خیلی از ما اتفاق افتاده که احساس درد در بدن داشته باشیم و بعضی وقتها عمده دلیل آن را ندانیم و با روشهای مختلف بخواهیم به این درد غلبه کنیم.

یکی از علل این دردهای بدنی کمبود ویتامین D است که توصیه میشود روزانه به اندازه ی ۵ میکروگرم مصرف شود.

از علایم کمبود شدید ویتامین D میتوان به ضعیف بودن استخوان ها اشاره داشت و علایم کمبود خفیف این ویتامین هم میتواند دردهای شایع، ضعف و خستگی باشد.

کمبود ویتامین D در همه گروه های سنی رخ می دهد. ویتامین D ، ماده معدنی، کلسیم و فسفر به رشد و حفظ استخوان و عضله کمک می کند و علاوه بر قوی نگه داشتن استخوان، برای سیستم ایمنی بدن و تقویت آن برای مقابله با سرطان نیز مهم است .

راه حل ساده ی جبران کمبود ویتامین D ، که احتمالا زیاد هم شنیده اید : مصرف ماهی تازه در هفته میباشد.

فراموش نکنید که بهترین و دلسوزترین پزشک ، خود شمایید !

اشتراک گذاری این مطلب در :