جدیدترین مطالب امروز

کمبود ویتامین دی در بدن باعث بروز چه مشکلاتی می شود ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

کمبود ویتامین دی در بدن باعث بروز چه مشکلاتی می شود ؟

همانطور که می دانید ، تمامی ویتامین های موجود در بدن ، کارایی خاص خود را دارند که کمبود هریک ، باعث بروز مشکلاتی در بدن می شود . کمبود ویتامین دی چطور ؟

بالطبع وقتی ویتامین دی موجود در بدنمان کاهش پیدا میکند ، بایستی به دنبال روش هایی برای جبران این کمبود باشیم ، که در ادامه توضیحاتی راجع به تأمین ویتامین دی و همچنین طبعات ناشی از کمبود این ویتامین خواهید خواند .

در همین ابتدا ، مشخص کنیم که کمبود ویتامین دی ، در چه افرادی بیشتر از سایرین متداول است ؟
برای پاسخ به این سئوال ، بایستی گفت که : افراد بالای 50 سال ، افرادی که خیلی کم در برابر خورشید هستند و افرادی که مشکلات کلیه و یا سایر بیماری‌ ها ، جذب مواد معدنی را برای آن‌ ها سخت کرده بیشتر از سایرین با کمبود ویتامین دی مواجه اند .

یکی از مشکلات شایعی که در اثر کمبود ویتامین دی در بدن افراد بروز پیدا می کند ، ابتلا به پوکی استخوان در کهنسالی می باشد .

حال برای جبران و به عبارتی درمان کمبود ویتامین دی ، چه توصیه ها و اقداماتی لازم است ؟
بخشی از پروسه ی جبران کمبود ویتامین دی به مکمل‌ ها وابسته است که برخی از این مکمل ها ، نظیر : قرص ‌های کلسیم و مولتی ویتامین‌ ها هستند که دارای دوز مناسبی از ویتامین دی می باشند .

بعلاوه اینکه یکی از بهترین منابع طبیعی ویتامین دی ، نور خورشید است و فقط روزانه 10 تا 15 دقیقه قرارگرفتن در برابر نور آفتاب ( البته بدون ضدآفتاب ) می‌ تواند ویتامین دی مورد نیاز بدن را تأمین نماید .

نکته ی قابل توجهی که درخصوص مصرف ویتامین دی ( هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان ) وجود دارد این است که : به گزارش سازمان غذا و دارو ، چه کودکان و چه بزرگسالان نباید بیش از دو هزار واحد ویتامین دی در روز دریافت کنند .

مرتبط ها

قالب خبری