جدیدترین مطالب امروز

کلید های شش گانه اثبات اصول طب ایرانی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : طب و درمان

کلید های شش گانه اثبات اصول طب ایرانی

طب ایرانی ( طب سنتی ) از جمله علوم با قدمت زیاد در حوزه ی پزشکی به شمار می رود که با اثبات خود توسط کلید های شش گانه جای هیچ شکی را باقی نمی گذارد .

در طب ایرانی منبع اصلی رونوشت های ایرانی تاریخچه ی طب ایرانی به صورت مختصر بیان کردیم ، در ادامه شش کلید اصلی که اثبات تعاریف پیشین است را برایتان آورده ایم .

کلید اول آب و هوا :

هرچند که آب و هوای هر منطقه نسبت به موقعیت جغرافیایی ویژگی های منحصر به فردی را برای خود دارد و انسان در تغییر آن ( جدا از بحث آلودگی هوا و … ) نقشی ندارد اما می تواند با یادگیری تدابیری مناسب با منطقه ی زندگی خود ضامن سلامت خود باشد ؛ به عنوان یک مثال شمال را در نظر بگیرید ، منطقه ای سرد و مرطوب ، رطوبت باعث کسل شدن و خواب آلودگی می شود همچنین باعث هضم دیر غذا می گردد ؛ مردم این منطقه با آگاهی از ویژگی جغرافیایی منطقه ی سکونت خود از سیر که گرم و خشک است در غذاهایشان و همچنین از سبزی های معطر در ماست ( که سرد و مرطوب است ) بهره می برند اگر دقت کنید ماهی را که مزاج سرد و مرطوب دارد هم به صورت شکم پر درست می کنند تا مواد درون آن مزاج ماهی را خنثی کند و باعث هضم آسان شود . همچنین در بحث مزاج فصول سال نیز تاثیر گذار هستند .

کلید دوم خوردنی ها و آشامیدنی ها :

این که شما چه مواد غذایی را برای خوردن انتخاب می کنید از نظر میزان کالری ، مزاج آن و … بسیار اهمیت دارد ، از این جنبه نیز باید موادغذایی بررسی شوند که مربوط به چه وعده ای هستند ؟ ( صبحانه ؟ ناهار ؟ شام یا میان وعده ؟ ) .

بهتر است از خاصیت های مواد غذایی و سازگاری آن ها با خوراکی های دیگر با خبر باشید تا بی اختیار خوردنی ها و آشامیدنی های نا هماهنگ را با هم میل نکنید ؛ توصیه ی آخر اینکه همیشه یک قدم مانده تا سیری دست از خوردن بردارید .

کلید سوم خواب و بیداری :

زمانی که می خواهید استراحت کنید بسیار مهم است ، باید حداقل 2-3 ساعت از آخرین وعده غذاییتان گذشته باشد ، همچنین ساعت به خواب رفتن باید قبل از نیمه شب و حدود ساعت 22-23 و زمان بیداری قبل از طلوع آفتاب باشد . زمانی که استراحت می کنید نقش مستقیمی با سم زدایی در بدن دارد .

کلیدچهارم ورزش :

احتمالا توضیحی جامع تر از سخن ” بو علی سینا ” که به نوعی می تواند پدر طب ایرانی ( طب سنتی ) معرفی گردد نمی توان یافت ، ایشا بیش از هزار سال پیش در این خصوص گفتند ” بزرگ ترین تدبیر برای حفظ سلامتی و تندرستی ورزش است “

کلید پنجم پاکسازی بدن :

پاکسازی بدن در صورتی که موارد یک تا چهار رعایت شود تنظیم می گردد ، درست این است که بعد از هر وعده ی غذایی کامل یک مرتبه روده ی انسان کار کند ، امروزه یبوست با توجه به تغذیه ی غلط و دوری از ورزش و … بسیار رایج شده است .

کلید ششم اعراض نفسانی :

کلید ششم موارد روحی و روانی را در بر می گیرد که نشان دهنده ی تاثیر درست و بجای دین و مذهب در طب باستانی ایرانیان است ؛ تفکر سالم و تقوا ( سلامت معنوی ) از موارد مهم کلید ششم هستند که متاسفانه امروزه کمتر مورد توجه قرار می گیرد .

نوشته های پیشین خلاصه ای از فرمایشات آقای دکتر خدا دوست بود که به صورت طبقه بندی شده در اختیارتان قرار گرفت .

مرتبط ها

قالب خبری