جدیدترین مطالب امروز

کسب مهارت یا کسب درآمد ؟ اولویت با کدامیک ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

کسب مهارت یا کسب درآمد ؟ اولویت با کدامیک ؟

کسب مهارت یا کسب درآمد ؟ مقاله ای آزاد از یک جم برای تمیز دادن و تفکیک این دو از یکدیگر ! اعتقاد ما بر این است که هر دو لازم و ضروری اند ، ولی اولویت با کسب مهارت است !

برخی از افراد بدون توجه به کاری که انجام می دهند و شغلی که در پیش گرفته اند ، از همان ابتدا فقط و فقط به دنبال کسب درآمد هستند و چیزی با عنوان کسب مهارت برای آنها بی معناست ! نظر شما در این باره چیست ؟

خیلی از مشاغل ، شغل هایی هنری و یا فنی هستند که مسلما برای کسب مهارت در آنها ، نیاز به آموزش های کوتاه مدت و یا بعضا طولانی مدت می باشد و باید برای کسب مهارت در آنها صبر داشت تا نتایج کار ، بهتر از آب درآید .

عده ای از متقاضیان کار بر این باورند که شغلی که از همان ابتدا ، پول خوبی نداشته باشد ، شغل نیست و نمی شود روی آن حساب کرد !!! این افراد معمولا چیز زیادی از لزوم کسب مهارت در مشاغل نمی دانند .

همانطور که در ابتدا هم اشاره شد ، خیلی از شغل ها ، مانند : مکانیکی ، نقاشی ساختمان ، نجاری ، خیاطی ، سفره آرایی ، آشپزی ، طلاسازی ، نصب درب و پنجره ، فیزیوتراپی ، عطاری ، آرایشگری و بسیاری از شغل های دیگر ، فنی و هنری اند و مطمئنا انجام اینها برای کسی که در این زمینه ها کسب مهارت نکرده و چیزی نمی داند ، تقریبا کاری غیرممکن است ، پس بدون شک بر کسی پوشیده نیست که برای فراگیری این گونه مشاغل ، باید آموزش دید .

حال یک سئوال : فرض کنیم شما هنری مانند هنر موسیقی یا خطاطی و … دارید که می خواهید این هنر را به کسی آموزش دهید . آیا برای آموزش هنرتان ، به هنرجوی خود پول می دهید ، یا اینکه از او پول می گیرید ؟ مسلم است که هنرجوی شما بایستی هزینه ی این آموزش را بدهد ، زیرا خواهان یادگیری هنر شماست .

حال بیایید این مثال را به سمت مشاغلی مشابه مشاغل بالا بکشانیم .

برفرض شما میخواهید شغلی که هیچ تجربه و سررشته ای نسبت به آن ندارید را آموزش ببینید که یا جزء گروههای فنی و حرفه ای است ، یا هنری است و یا تجربی ، در این حالت با اینکه واقفید که هیچ چیز از شغل مد نظرتان نمی دانید ، ولی از همان ابتدا به دنبال کسب درآمد از شغل نابلد خود باشید و اعتقاد زیادی به صبر و … هم نداشته باشید . خوب با این تفاسیر و به نظر خود شما ، آیا چنین چیزی منطقی و معقول است ؟!! آیا بهتر نیست که ابتدا در شغل مورد علاقه و مدنظر خود کسب مهارت کنید و بعد دنبال کسب درآمد از آن باشید ؟

به عقیده ی خیلی از صاحب نظران و کارشناسان این حوزه ، خیلی از انسانها دنبال مشاغلی هستند که زحمت کم و درآمد بالا داشته باشد و درست به همین دلیل است که تعداد افرادی که به معنای واقعی موفق هستند خیلی کمتر از سایر افراد است و انسانهای معمولی ( همان هایی که پول زیاد می خواهند و زحمت کم ! ) اکثریت جمعیت کره ی زمین را تشکیل داده اند .

این را باید با تمام وجود درک کرد که هیچ چیز بدون زحمت به دست نخواهد آمد و پیرو ضرب المثلی که در همین خصوص می گوید : ” نابرده رنج ، گنج میسر نمی شود ” باید برای داشتن بهترین ها ، تلاشهای بهتری هم کرد و این را در نظر داشت که هیچ انسان موفق و فرد پولداری از ابتدا پولدار و موفق نبوده و فاکتورهایی چون : ایمان و توکل ، امید به موفقیت ، صبر برای موفق شدن ، تلاش برای هدف و رسیدن به موفقیت و اعتقاد به کاری که انجام می دهد ، باعث کسب این موفقیت ها شده است و هیچ راز مگویی پشت پرده نیست !

پس بهتر است که پیش از هرچیز به دنبال کسب مهارت باشیم تا بتوانیم در کسب درآمد هم موفق شویم .

مرتبط ها

قالب خبری