کروتزفلد جاکوب از علل تا درمان این بیماری نادر !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : فوریه 16, 2018
کروتزفلد جاکوب از علل تا درمان این بیماری نادر !

در این مقاله قصد داریم درمورد نوعی بیماری بسیار نادر به نام کروتزفلد جاکوب صحبت کنیم و روشهای تشخیص ، علایم و علل ایجاد این بیماری را بازگو نماییم .

بیماری کروتزفلد جاکوب یک اختلال بسیار نادر است که باعث شکستن مغز می شود ؛ نام دیگر آن کلاسیک است که به سرعت بدتر می شود. اکثر مردم پس از مبتلا شدن به آن ظرف یک سال می میرند. این بیماری سلول های مغزی را از بین می برد. کلاسیک کروتزفلد جاکوب شبیه بیماری جنون گاوی نیست. اما بافت مغز در این بیماری در زیر میکروسکوپ اسفنجی شکل به نظر می رسد.

علل کروتزفلد جاکوب :

سه نوع از این بیماری وجود دارد که هر کدام از این علت ها مختلف هستند.

نوع دوره ای :

رایج ترین نوع آن است که توسط پروتئین مضر در بدن به نام پریون ایجاد می شود. پروتئین پریون یک بخش طبیعی از بدن ماست. اما گاهی اوقات می تواند اشتباه تشکیل شود. این بیماری پریون مغز را آلوده می کند و سلول های مغزی را از بین می برد و هنوز دانشمندان نمی دانند که چرا این اتفاق می افتد. این بیماری می تواند خانوادگی باشد و ممکن است افراد از پدر و مادر به ارث ببرند و بین 10 تا 15 درصد خانوادگی است. نادر ترین فرم این اتفاق زمانی است که کسی در تماس با یک ابزار پزشکی مانند چاقوی جراحی عضو و یا هورمونی از او آلوده شود. این می تواند باعث شود تا کمتر از 1 درصد افراد به این بیماری کلاسیک مبتلا شوند.

علائم کروتزفلد جاکوب :

علائم شروع می شوند و به سرعت بدتر می شوند. افراد مبتلا به CJD اغلب نشانه هایی از زوال عقل دارند از جمله: گیجی، مشکل در راه رفتن، حرکات کششی یا تشنجی، تغییرات شخصیتی، مشکل در حافظه و قضاوت و مشکلات بینایی. گاهی اوقات افراد با مشکل در خواب و افسردگی هم مواجه می شوند. در مراحل بعدی این بیماری، آنها اغلب توانایی صحبت یا حرکت را از دست می دهند. آنها همچنین ممکن است مشکل ذات الریه و یا عفونت های دیگر را پیدا کنند. لغزش و حالت اغما هم از دیگر مشکلات این بیماری است.

تشخیص کروتزفلد جاکوب :

با آزمایش های موجود می توانند علائم آن را تشخیص دهند. پزشکان با چند آزمایش از جمله: تصویر برداری رزوناسن مغناطیسی (ام آر آی) این اسکن مغز با تصاویر دقیق همراه است. پزشکان با استفاده از این تصاویر برای دیدن تغییرات در مغز در طول زمان استفاده می کنند. الکترو انسفالوگرام نوع دیگری از اسکن است که فعالیت الکتریکی در مغز را اندازه گیری می کند. پونکسیون کمری (نخاعی) که پزشکان با استفاده از این روش البته طولانی مدت و با سوزن های بسیار نازک به جلب مقداری از مایع خارج از ستون فقرات برای تست پروتئین های خاص اقدام می کنند. تنها راه برای اطمینان این بیماری در نظر گرفتن بافت مغزی و یا کالبد شکافی است. پزشکان معمولاً بافت بیوپسی مغز را به دلیل مخاطره آمیز بودن آن برای بیمار و پزشک، آن را انجام نمی دهند. انجام این نمونه برداری ممکن است اطلاعات مفیدی را به شما ندهد.

درمان بیماری کروتزفلد جاکوب :

هنوز هیچ درمانی برای CJD وجود ندارد. محققان چند دارو را مورد آزمایش قرار داده اند اما هیچ کدام قادر به کم کردن و یا متوقف کردن بیماری نبوده اند. پزشکان فقط می توانند دارو را برای رفع درد و علائم تجویز کنند. آرامش عضلانی و یا داروهای ضد تشنج می توانند به شما کمک کنند. افراد مبتلا به CJD نیاز به مراقبت تمام وقت در مراحل آخر این بیماری دارند.

منبع : دکتر سلام

اشتراک گذاری این مطلب در :