جدیدترین مطالب امروز

کتان با کاربردهای متفاوتی که می تواند داشته باشد !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

کتان با کاربردهای متفاوتی که می تواند داشته باشد !

در این مطلب از بخش عطاری یک جم ، گیاهی دارویی را به شما معرفی خواهیم کرد که شاید کمی متفاوت تر از گیاهان دارویی پیشین باشد . نام این گیاه ، تخم کتان است .

کتان را می شود جزو گیاهانی قلمداد کرد که از لحاظ کاربرد ، دارای کارایی متفاوتی است ، از کاربرد آن در مصارف دارویی و طب گیاهی گرفته تا تولید پارچه !

همانطور که شما هم به طور حتم آگاهید ، از کتان می شود در تولید پارچه نیز بهره برد که محصول آن ، به پارچه ی کتان معروف می باشد ، پارچه هایی که در تولید لباسهای تابستانی ، بسیار مناسب اند .

علاوه بر تولید پارچه ، از نقش کتان در حوزه ی داروهای گیاهی نیز ، نمی شود غافل شد ، این گیاه قبل از آنکه در مصارف صنعتی کاربرد داشته باشد ، یک گیاه دارویی است و خواص دارویی مختلفی که در طب گیاهی دارد ، به هیچ عنوان قابل انکار و چشم پوشی نیست .

در ادامه به چند نمونه از خواص دارویی گیاه کتان اشاره خواهیم کرد :

1- از آنجاییکه تخم کتان دارای مقدار زیادی موسیلاژ است ، به رفع یبوست کمک بسیار زیادی می کند . ( روش مصرف : مقداری تخم کتان را روی زبان بگذارید و بدون اینکه آنها را بجوید ، با مقداری آب ببلعید ، و یا اینکه مقداری تخم کتان را در آب بخیسانید و صبح ناشتا میل کنید )

2- باعث رفع خارش پوست می شود . ( روش مصرف : تخم کتان را با مقداری آب بجوشانید و سپس این جوشانده را داخل وان حمام بریزید و در آن دراز بکشید )

3- روغن تخم کتان ( که به Flax Seed Oil نامگذاری شده است و قابل خرید از فروشگاههای گیاهان دارویی و برخی داروخانه هاست ) ، خاصیت ضد تورمی دارد و باعث رفع میگرن های دردناک و همچنین عادات ماهانه همراه با درد زیاد می شود .

4- از خاصیت دیگر روغن تخم کتان می توان به خاصیت ضدسرطانی آن اشاره داشت .

5- روغن کتان باعث بالا بردن مصونیت بدن در مقابل بیماری ها هم می شود .

6- علاوه بر اینها ، از دم کرده ی تخم کتان نیز برای درمان بیماری هایی نظیر : بیماریهای مجاری ادرار ، زخم معده و ورم روده ، یبوست ، ورم مثانه ، سنگ کلیه ، ‌سرفه ، دردهای ناشی از پریودی و حتی مرض قند استفاده می کنند .

و اما یک نکته ی جالب در خصوص این گیاه دارویی جذاب :

اگر در مطالب قبلی یک جم ، همراه ما بوده باشید ، در خصوص استفاده ی بیش از حد داروهای گیاهی مختلف ، هشدار داده بودیم که مصرف بیش از اندازه ی مجاز هر دارویی ، می تواند عوارض و خطرات مختلف و بعضا جبران ناپذیری برای سلامتی افراد داشته باشد ، این درحالیست که در خصوص گیاه کتان و به طور خاص تر ، در خصوص روغن تخم کتان ، این هشدار وجود ندارد و به دلیل اینکه ، این روغن گیاهی ، علاوه بر داشتن امگا-3 ، دارای ویتامین E نیز هست ، مصرف بیش از حد نیاز آن ، دارای عوارض جانبی نیست !!! البته این اصلا به این معنا نیست که در مصرف آن زیاده روی کنید . ( مصرف مناسب روغن تخم کتان : یک قاشق چایخوری در روز می باشد )

مرتبط ها

قالب خبری