جدیدترین مطالب امروز

کاهش کلسترول نتیجه رژیم غذایی گیاهی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

کاهش کلسترول نتیجه رژیم غذایی گیاهی

همه ی ما انسانها میتوانیم پزشک خود باشیم ، ولی شرط لازم برای این مهم اینست که اول از همه، خود مراقب سلامتی بدنمان باشیم. کاهش کلسترول بدن ، یکی از این مراقبتهاست.

با خودتان رو راست باشید و از خود بپرسید آیا واقعا سلامتی وجودتان برایتان مهم است؟ شاید همگی بگویید مگر میشود مهم نباشد؟!!!

بله میشود مهم نباشد چون ابراز اهمیت برای سلامتی شرط لازم هست ولی کافی نه !!!

شما باید خودتان هم تلاش کنید در این زمینه و فقط حرفش را نزنید، زیرا اگر تنها به حرف بود که هم اکنون این همه بیماریهای عجیب و غریب ، آشکار نمیشدند که خیلی از آنها نظیر چاقی ، فشار خون، چربی خون ، کلسترول ، ناراحتی های فلبی و … از دست گل های همین رژیم غذایی نامناسب و غیر اصولی هستند.

پس ایتدا تکلیف را با خودتان مشخص کنید. چون سلامتی واقعا نعمت بزرگی است که به همان اندازه ی بزرگی اش ، در مقابل بی اعتنایی افراد نه شوخی دارد و نه رحم .

ما در این مقاله سعی داریم شما را به طور خلاصه با رژیم غذایی مناسبی که موجب کاهش کلسترول میشود آشنا کنیم تا اولین قدم را برای سلامتی خود بردارید.

اول از همه راجع به ماکارونی و برنج نکته ای کوتاه بیان میکنیم :

این 2 ماده ی غذایی که هم خوشمزه هستند و هم پرطرفدار ، باعث افزایش کلسترول میشوند، پس در مصرف آنها خیلی دقت کنید و بیش از حد ، مورد مصرف قرار ندهید که خدای نکرده سلامتی خود را بازیچه ی دست بدخوری نکنید.

حالا نوبتی هم که باشد، نوبت ارائه راهکارهایی مناسب برای کاهش کلسترول است :

یکی از روش هایی که می تواند باعث کاهش کلسترول شود ، استفاده از رژیمهای غذایی گیاهی می باشد. وعده های غذایی حاوی سبزیجات ، میوه ها ، حبوبات یا بنشن ها، جانشین بسیار خوبی برای غذاهای دارای کلسترول بالا محسوب می شوند.

حبوبات ، نان ، برنج ، ماکارونی وهمچنین نخود و لوبیا های خشک شده، حاوی منبع عظیمی از نشاسته و فیبر هستند، با اینحال ، چربی اشباع شده و کالری کمتری دارند.

برخلاف موارد فوق ، نان های شیرمال و قندی ، تخم مرغ ، کره و شیر دارای چربی و کلسترول بالایی می باشند . ( شما می توانید 6 تا 11 وعده از موادغـذایی موجود در گروه فوق را روزانه استفاده نمایید. )

اگر دارای تری گلیسرید بالا ( نوعی چربی خنثی که ذخیره معمولی چربی انسان را تشکیل می دهد ) و LDL پایینی هستید ، باید از کربوهیدراتهایی استفاده نمایید که میزان کالری آنها زیر60 درصد باشد .

فقط تعداد کمی از کربوهیدراتها می توانند کبد را برای افزایش کلسترول تحریک نمایند، که این فرایند تحریک ، بعد از کاهش کلسترول در جریان خون اتفاق می افتد.

اگر به دنبال آن هستید که میزان کلسترول خود را کاهش دهید ، باید از رژیم غذایی استفاده کنید که منبع آن حیوانی نباشد، زیرا بعضی از فراورده های حیوانی دارای کلسترول LDL و چربی اشباع شده ی بالایی هستند . ( چربیهای اشباع شده میزان کلسترول خون را افزایش می دهند . )

گوشت قرمز از آن جمله مواد غذایی است که دارای ویژگیهای فوق می باشد ، آنها سرشار از چربی هستند ، برای مثال می توان به گوشت گاو ، سوسیسهای دودی ، گوشت اردک ، غاز و گوشت خوک اشاره نمود .

بعضی از موادغذایی مانند کره ، زرده تخم مرغ ، فراورده های لبنی و حتی بستنی دارای مقادیر زیادی چربی اشباع شده و کلسترول میباشند .

راه حل دیگر برای کاهش کلسترول ، کاهس حجم چربیهای ترانس است که شما مصرف می نمایید . این چربیها به طور فزاینده ، درجه LDL ( کلسترول بد ) را بالا می برند .

گرچه به مضری چربیهای اشباع شده نیستند ولی می توانند باعث کاهش آن گردند .

غذاهایی که حاوی روغنهای گیاهی هیدروژنه هستند در گروه چربیهای ترانس قرار می گیرند .
چربیهای ترانس درغذاهایی مانند چاشنی و ادویه مخصوص سالاد ، روغنهای گیاهی تردکننده شیرینی ، شیرینیجات ، موادغذایی پردازش شده وغیره یافت می شوند .

پس باید برای کاهش کلسترول LDL ازخوردن موادغذایی فوق اجتناب نمود .

مرتبط ها

قالب خبری