جدیدترین مطالب امروز

کاهش حافظه و عواملی که منجر به این عارضه می شود ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

کاهش حافظه و عواملی که منجر به این عارضه می شود ؟

حافظه توانایی ما برای یادآوری اطلاعات ، تجربیات ، نگهداری و … است ولی گاهی اوقات ممکن است آن ها را فراموش کنیم در این مقاله می خواهیم علل کاهش حافظه را برایتان شرح دهیم .

هر چیزی که روی شناخت تاثیر می گذارد مانند : فرآیند فکر کردن ، یادگیری و به یاد آوردن می تواند روی حافظه تاثیر گذارد.

پزشکان کاهش حافظه و از دست دادن آن را با گرفتن یک تاریخچه پزشکی ، پرسیدن سوالاتی برای آزمایش توانایی ذهنی ، انجام معاینه بالینی و عصبی و انجام آزمایش خون و ادرار تشخیص می دهند .

تصویربرداری از مغز با استفاده از توموگرافی کامپیوتری محوری (CAT) اسکن و یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی ( MRI ) ، می تواند به شناسایی سکته مغزی و تومور که گاهی اوقات می تواند باعث کاهش حافظه شود ، کمک کند .

هدف رد کردن عواملی است که به طور بالقوه برگشت پذیرند و اگر از دست دادن حافظه به علت یک بیماری جدی تر مغزی است ، تعیین این علت خواهد بود.

علل کاهش حافظه ، که برخی از آنها می توانند با هم رخ دهند ، شامل موارد زیر است :

1- داروها : نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل درکارکرد حافظه شوند بیشتر شامل مسکن ها و قرص های خواب آور، آنتی هیستامین ها ، داروهای ضد اضطراب ، داروهای ضد افسردگی ، بعضی از داروهای مورد استفاده در درمان اسکیزوفرنی و داروهای ضد درد که بعد از عمل جراحی استفاده می شوند ، است .

2- مصرف الکل و مواد مخدر : استفاده زیاد الکل می تواند موجب کمبود ویتامین B1 ( تیامین ) شود که می تواند به حافظه آسیب برساند (سندرم کورساکف). الکل و مواد مخدر می توانند به مواد شیمیایی مغز (نوروترانسمیتر) آسیب رساند و حافظه را تحت تاثیر قرار دهند .

3- استرس : استرس ، به ویژه ضربه عاطفی می تواند منجربه از دست دادن حافظه شود و در موارد شدید که نادر است ، به بیماری به نام فراموشی روانزاد منجرمی شود که معمولا به خودی خود برطرف می شود.

4- افسردگی : افسردگی ، با بالا رفتن سن رایج است که باعث عدم توجه و تمرکز می شود که می تواند بر حافظه تاثیر گذارد . معمولا درمان افسردگی باعث بهبود مشکلات حافظه پس از آن نیز می شود .

5- ضربه به سر : ضربه به سر می تواند موجب از دست دادن هوشیاری و کاهش حافظه شود. از دست دادن حافظه ناشی از ضربه به سر به طور معمول به تدریج بهتر می شود و هیچگاه بدتر نمی شود.

6- عفونت : افراد مبتلا به HIV ، سل ، سیفلیس ، تبخال و دیگر عفونت ها ممکن است مشکلات حافظه را تجربه کنند .

7- اختلال عملکرد تیروئید : تیروئید کم کار و یا بیش از حد فعال می تواند در به یاد آوردن رویدادهای اخیر دخالت داشته باشد .

8- محرومیت از خواب : کمبود خواب با کیفیت ، بی خوابی و یا آپنه خواب می تواند برحافظه تاثیر گذارد .

9- کمبود تغذیه ای : کمبود ویتامین های B1 و B12 می توانند روی حافظه تاثیر گذارند. این کمبودها می توانند با یک قرص یا تزریق درمان شوند .

10- پیری طبیعی : فراموشی به عنوان بخشی از روند پیری طبیعی است و برای برخی افراد به خاطر بعضی از انواع اطلاعات ، از جمله نام افراد سخت تر است .

منبع : تکناز

مرتبط ها

قالب خبری