جدیدترین مطالب امروز

کامپیوتر و رابطه ی مستقیم آن با سلامت سالمندان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

کامپیوتر و رابطه ی مستقیم آن با سلامت سالمندان

آیا می دانستید که استفاده از کامپیوتر برای سالمندان ، امری حیاتی تر از استفاده ی جوانان می باشد ؟ کامپیوتر رابطه ی مستقیمی با سلامت سالمندان دارد !

در عصر حاضر که عدم استفاده از کامپیوتر و تکنولوژی ، تقریبا امری غیرممکن تلقی می شود ، جالب است بدانید که در همین شلوغی های دنیای مدرن ، سالمندان نیز از این قاعده مستثنی نیستند .

شاید عده ای بر این باور باشند که تکنولوژی و فرآورده های آن نظیر کامپیوتر ، حق جوان ترهاست و افراد سالمند نیازی به استفاده از اینگونه وسایل ندارند !

این باور ، کاملا اشتباه است و حتی در برخی موارد از روش های سلامت ، توصیه های متعددی به استفاده از کامپیوتر ، برای افراد مسن تر شده است و همانطور که قبلا هم اشاره شد ، کار با کامپیوتر در برخی از موارد ، امری حیاتی تر برای سالمندان محسوب می شود تا جوانان !

طبق تحقیقاتی که تاکنون در این زمینه انجام شده ، پرواضح است که کار با کامپیوتر ، برای تقویت حافظه ی افراد مسن ، بسیار مفید و مؤثر می باشد .

مطالعات محققان نشان می ‌دهد که تقویت ارتباطات و کار با کامپیوتر ، خطر ابتلا به زوال شناختی را در زندگی کاهش می ‌دهد و کار با لپ ‌تاپ در سنین بالا ، کمک بزرگی به حفظ حافظه ی افراد می نماید .

بر اساس مطالعه ی پژوهشگران ، همانطور که با افزایش سن ، تغییرات فیزیکی در بدن روی می ‌دهد ، سلول‌ های مغزی نیز پیر می ‌شوند و سکته ‌های مغزی و آلزایمر هم گریبان گیر افراد می‌ گردد ، درنتیجه انجام فعالیت ‌های بدنی و روانی ، همچنین رژیم‌ غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌ های غذایی ، می تواند نقش بسزایی در جوان ماندن مغز ایفا کند که در این میان ، فعالیت‌ های ذهنی و فکری ( نظیر کار با کامپیوتر ) سبب می ‌شود که سلول های مغز افراد سالمند پیر نگردد .

در همین راستا ، تحقیقی در موسسه ی ویسکانسین آمریکا ، صورت گرفت که بر اساس آن مشخص شد ، افرادی که بیشتر ، مغز خود را درگیر می ‌کنند ، قسمت هیپوکامپ مغزشان کمتر دچار آسیب‌ دیدگی می ‌شود و چنین افرادی نسبت به دیگر هم سن و سالانشان ، دیرتر به بیماری پارکینسون دچار می گردند .

مطابق با تمامی آزمایش هایی که در طول این سالها انجام شده است ، ثابت شده که علاوه بر پزشکان ، دبیران ریاضی ، موسیقی ‌دان‌ ها و خلبابان که از مغزشان زیاد استفاده می‌ کنند ، افرادی که با کامپیوتر در دوران جوانی و حتی سالمندی کار می کنند نیز ، سلولهای خاکستری مغزشان ، دیرتر از دیگر افراد پیر می شود و 42 درصد کمتر از دیگران در شرایط مساوی ، دچار بیماری های آلزایمر و فراموشی می شوند و می شود گفت که تا آخر عمر از حافظه ی خوبی برخوردار می مانند .

مرتبط ها

قالب خبری