جدیدترین مطالب امروز

کاسنی جزو گیاهان دارویی قابل یافت در هر عطاری !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

کاسنی جزو گیاهان دارویی قابل یافت در هر عطاری !

این مطلب به کاسنی اختصاص دارد ، گیاهی دارویی که تقریبا در هر عطاری قابل یافت است و می توانید آن را به راحتی تهیه و مورد استفاده قرار دهید . شاید به دلیل خواص فراوانش !!!

گیاه دارویی کاسنی دارای خواص متعددی است و از آن در طب سنتی به وفور استفاده می شود .

کاسنی دارای ساقه های گرد و قطور با گل های آبی آسمانی و برگ های سبز کم رنگ و یا پررنگ و تلخ است . این گیاه دارویی انواع مختلفی دارد که سه نوع آن معروف تر می باشد . نوع اول : کاسنی بری که به tansy شهرت دارد و در ایران نمی ‌روید . نوع دوم : کاسنی زرد که به گل قاصدک شهرت دارد و در طب قدیم ایران به نام ” ترخشقون ” شناخته شده و در بیشتر نواحی ایران پراکندگی دارد و سومین نوع : که کاسنی معمولی می باشد .

از کاسنی ، فرآورده ای تولید می شود که عرق کاسنی نام دارد و از محصولات رایج گیاه کاسنی می باشد . این عرق گیاهی را در دکان هر عطاری می توانید بیابید . عرق کاسنی باعث شستشوی کبد و همچنین تصفیه ی خون می شود که اتفاقا مورد استقبال عده ی زیادی از مردم نیز می باشد .

علاوه بر دو مورد بالا که در خصوص خواص عرق کاسنی بیان شد ، می توان موارد دیگری را هم برای این گیاه دارویی نام برد :

کاسنی مقوی معده ، ملین ، صفرابر ، تب بر و اشتها آور می باشد ، همچنین درمان کننده ی زردی ، نارسایی اعمال کبد ، وجود خون در ادرار ، هیستری ( نوعی بیماری زنانه ) ، اخلاط خونی ، بیماری های مزمن پوست در حالت خفیف نیز هست .

به علاوه :

کاسنی بازکننده است و موجب دفع سموم کبد می شود .
کاسنی در درمان التهابات معده و پاک کردن مجاری ادراری مۆثر می باشد .
مالیدن آب کاسنی به محل‌ های خارش بدن بسیار مفید است .
غرغره آب کاسنی ، گلودرد و تورم مفصلی را از بین می ‌برد .
ریشه ی کاسنی باعث از بین بردن ورم احشا می شود و همچنین بهترین دارو برای آب آوردن شکم است و در نفخ و تحلیل مواد هم بسیار نافع است .
کاسنی در ازدیاد نطفه موثر است و انسان را از ابتلا به قولنج محفوظ نگه می ‌دارد و توان و نیروهای بدنی را نیز تجدید می‌ کند .
این گیاه در ضعف اعصاب ، ضعف چشم و فشار خون هم مفید است .
قلب ، کلیه و کبد را فعال و با نشاط می ‌کند .
کاسنی رحم را به وظیفه طبیعی خود وا می ‌دارد و برگ آن دارای مقداری ویتامین C است ، لذا در حفظ جوانی هم مۆثر است .
برگ کاسنی ، شب کوری را رفع و پوست درخت آن برای تقویت لثه مفید می باشد . ( ضمنا ریشه ی کاسنی نیز در رفع ورم التهاب لثه و دندان حتی با خونریزی تأثیر کاملا مثبتی دارد )
کاسنی برای تنظیم فشار خون هم بسیار مفید است .
کاسنی در پیش گیری از پوکی استخوان ، سرطان روده و سینه نیز مؤثر است .
مصرف خوراکی کاسنی سردرد را برطرف می کند و از طرفی ، مصرف موضعی آن به عنوان کمپرس نیز ، التهاب ایجاد شده بر اثر آرتروز را کاهش می دهد .

مرتبط ها

قالب خبری