جدیدترین مطالب امروز

چیا دانه ای گیاهی برای مبارزه با افزایش وزن !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

چیا دانه ای گیاهی برای مبارزه با افزایش وزن !

در این مقاله قصد داریم درخصوص دانه ای گیاهی به نام چیا صحبت کنیم ؛ دانه ای که میتواند به عنوان راه حلی مؤثر برای مبارزه با افزایش وزن محسوب شود .

چیا نام گیاهی است که دانه های آن دارای فواید شگفت انگیزی می باشد و با مصرف کردن آن می توانید از افزایش وزن جلوگیری کنید و همچنین باعث افزایش انرژی و از بین بردن احساس گرسنگی می شود .

تغییر فصل از تابستان به پاییز باعث می ‌شود میل بدن به مصرف خوراکی‌ های پرکالری و چرب بیشتر شده و در نتیجه جلوگیری از افزایش وزن به چالش جدی برای افراد تبدیل می‌ شود .

با این وجود افزودن دانه چیا به رژیم غذایی می‌ تواند از طریق تامین مواد مغذی بدن میزان اشتها را کاهش دهد .

این دانه ‌های کوچک به دلیل قابلیت ‌شان در از بین بردن احساس گرسنگی و افزایش انرژی معروف شده‌ اند . هر گرم از دانه‌ های چیا حاوی ۴۸۶ کالری است . همچنین حدود ۲۸ گرم از دانه‌ های چیا حاوی ۱۱ گرم فیبر است که یک سوم میزان فیبر مصرفی توصیه شده در روز را شامل می‌ شود .

نتایج مطالعات پیشین حاکیست رژیم ‌های غذایی حاوی فیبر بالا با کاهش وزن مرتبط هستند . در یکی از این بررسی‌ ها آمده است مصرف ۳۰ گرم فیبر خوراکی در روز به کاهش وزن ، پایین آمدن فشار خون و بهبود واکنش بدن به انسولین کمک می ‌کند .

خواص درمانی دانه ‌های چیا برای سلامتی از نقش آن در کنترل قند خون گرفته تا برخورداری از پروتئین می ‌تواند به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند .

به گفته کارشناسان وجود پروتئین در دانه‌ های چیا باعث می ‌شود فرد زودتر احساس سیری کند و تمایل کمتری به خوردن داشته باشد . همچنین این دانه سطح قند خون را ثابت نگه می ‌دارد . در واقع تغییر در سطح قند خون باعث می ‌شود میل به مصرف مواد قندی افزایش پیدا کند و عدم ثبات قند خون ، افزایش وزن و خطر ابتلا به دیابت را به دنبال دارد .

دانه ‌های چیا به دلیل برخورداری از فیبر خوراکی یبوست را نیز برطرف می ‌کنند . همچنین این دانه‌ ها به دلیل داشتن پروتئین گزینه مناسبی برای قبل و بعد از ورزش کردن هستند .

علاوه بر اینها وجود آمینواسید در دانه‌های چیا به جذب پروتئین در بدن و کاهش وزن کمک می‌ کند .

منبع : بلاغ

مرتبط ها

قالب خبری