جدیدترین مطالب امروز

چکاپ دوره ای سلامت و اجتناب از بیماری ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

چکاپ دوره ای سلامت و اجتناب از بیماری ها

بسیاری از بیماری ها به صورت خاموش پیشرفت کرده و زمانی که به اوج می رسند ظاهر می شوند ، با چکاب دوره ای سلامت می توان اکثر بیماری ها را به موقع خنثی کرد .

اگر می خواهید کم کاری تیروئید در نوزاد شما موجب عقب ماندگی ذهنی نشود و یا از فعالیت بیش از اندازه ی فاکتور ها در زمان مناسب جلوگیری کنید ، از چکاپ دوره ای سلامت غافل نشوید . کمترین کاری که این چکاپ های دوره ای می تواند برای شما انجام دهد بررسی چربی خون می باشد که با توجه به نتیجه ی آن می توان از بروز ناراحتی های قلبی و مغزی جلوگیری کرد . باید توجه داشته باشید که چکاپ های دوره ای با توجه به گروه سنی و حتی جنسیت هر فرد متفاوت است و روش های متفاوتی دارد .

اولین دوره ی چکاپ سلامت برای دختر ها و پسر ها یکسان است و در واقع گروه نوزادان و شیرخواران را شامل می شود ؛ در این چکاپ که می تواند در دو گروه تقسیم شود ( یک ماه اول زندگی و از پایان یک ماهگی تا دوسالگی ) ، سعی در تشخیص بیماری های مادرزادی در نوزاد و اختلال های احتمالی هورمونی است . از جمله ناراحتی های احتمالی مادرزادی در نوزادان که با چکاپ قابل تشخیص است عبارتند از : کم کاری تیروئید ، فنیل کتونوری ، گالاکتوزومی و فروکتوزومی ، شربت افرا ، فاویسم و ناراحتی مربوط به قشر غدد کلیوی می باشد . غافل شدن از چکاپ دوره ای در این مرحله می تواند صدمات جبران ناپذیری را بر کودک وارد کند و در مواقع خاص منجر به مرگ شود !

چکاپ های دوره ای دیگر از این قرار است :

در فواصل سنی 2 تا 6 سالگی هر سال کودک باید چکاپ شود ( اهمیت دارد که فشار خون کودک از 3 سالگی تحت کنترل باشد ) ، در سنین 7 تا 12 سالگی نیز کنترل های قبلی ( قد ، وزن ، بینایی و… ) وجود دارد اما آزمایش های تکمیلی احتمالی نیز ممکن است به درخواست پزشک در این دوره اضافه شوند .

زمانی که فرد وارد دوران جوانی و میانسالی می شود ، چکاپ دوره ای یکی از عوامل سه گانه است و درواقع فعالیت های بدنی و رژیم صحیح غذایی نیز باید شدیدا مورد توجه قرار بگیرد .

مرتبط ها

قالب خبری