جدیدترین مطالب امروز

چهره سازی معضل جدید سینما و تلویزیون ایران ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : چهره ها

چهره سازی معضل جدید سینما و تلویزیون ایران ؟

چهره سازی در دنیای پر زرق و برق سینما و تلویزیون ، کار بسیار مرسومی است ! اما گاهی این چهره سازی ها اگر اصولی و فکر شده نباشد به معضل تبدیل می گردد !

سینما و تلویزیون ایران در دهه های 60 و 70 ، چهره های هنری قابل توجهی را به این عرصه معرفی کرد ! چهره هایی در ژانرهای مختلف که از شاخص ترین آنها ، می توان به جمشید هاشم پور ، ابوالفضل پورعرب ، مهران مدیری ، رضا عطاران و … اشاره داشت که اکثر آنها در عصر حاضر ، به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده اند و برخی از آنها ، پیشکسوتان قابل احترام در این عرصه شده اند .

اما در سالهای گذشته و به خصوص دو دهه 80 و 90 ، متأسفانه برخی چهره سازی های عجول مند و بعضا کمتر فکر شده ، باعث ایجاد حواشی گوناگونی برای آن به اصطلاح افراد چهره شده و بدنه سینما و تلویزیون ایران شده است .

از هر سنی هم می توان در این میان جستجو کرد ! از نوجوانان مطرح شده در این عرصه تا بازیگرانی که از نسل های قبل تر بوده اند و هنوز هم حاشیه سازهای موفق این حوزه اند .

چهره سازی ، بدون شک یک علم است و هرکسی جایگاه ، توان و قابلیت چهره سازی در دنیای سینما و تلویزیون را ندارد .

چهره سازی را نباید با علایق یک کارگردان ، دستیار کارگردان و یا بازیگردان غیرحرفه ای به پیش برد ! چون اگر اینگونه باشد ، دست پختش ، چیزی بهتر از وضع کنونی سینما و تلویزیون نخواهد بود !

البته در این سالها ، چهره های هنری قابل توجهی در عرصه های گوناگون هنری ، از کارگردانی تا بازیگری و موسیقی نیز به این بازار راه یافته اند ، اما متأسفانه حضور برخی سلبریتی های پرحاشیه ، از اتفاقات مثبت این عرصه به شدت کم کرده است .

در دوره ای سینمای ایران دست به دست میان برخی چهره های چشم روشن و مطرح شده میچرخید که این اتفاق ، صدمه زیادی به سینما وارد کرد و کم کم مردم از فیلم های کاملا مشابه با حضور چهره های محدود خسته شده بودند تا اینکه در دهه 90 ، رویکرد سینما تغییرات زیادی کرد و فیلم های عاشقانه و به اصطلاح دخترپسری دهه 80 ، جای خود را به فیلم های به اصطلاح کمدی و اجتماعی دادند و سیل ورود بازیگران متعدد با تیپ و قیافه های متنوع را فراهم آوردند .

این اتفاق بسیار مبارکی بود که سینما داشت از یکنواخت بودن نجات پیدا میکرد ؛ ولی متأسفانه برخی مدیریت های سلیقه ای و ناکارآمد باعث ایجاد مشکلات ریز و درشت در این عرصه شد و چهره سازی هایی اتفاق افتاد که کل سینما و تلویزیون ایران را زیر سئوال برد ؛ تا حدی که برخی از پیشکسوتان مطرح حوزه هنر نیز به آن واکنش نشان دادند !

تعادل در هر حوزه ای ، حتی زندگی شخصی انسان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است ؛ اگر تعادل در چهره سازی و مدیریت مناسب و دوستانه با این چهره ها اتفاق می افتاد ، شاید ناظر چنین چهره سازی های از پشت بام افتاده ای نبودیم و سینما و تلویزیون کنونی ایران ، اوضاع بهتری پیدا می کرد و تا این حد عقب گرد نسبت به دوران اوج سینمای ایران ( دهه های 60 و 70 پس از انقلاب ) اتفاق نمی افتاد !

منبع : یک جم

مرتبط ها

قالب خبری