چلغوزه و اطلاعاتی درخصوص این میوه پرخاصیت

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 9, 2018
چلغوزه و اطلاعاتی درخصوص این میوه پرخاصیت

در این مقاله به بررسی برخی از مهمترین فواید چلغوزه خواهیم پرداخت ؛ برای آشنایی بیشتر با فواید درمانی و سلامت میوه چلغوزه ، لطفا ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید .

چلغوزه درختی با طول سیزده تا پانزده متر با قطر تقریبا بیضی کشیده و نوک‌دار است ؛ روی برگ‌ ها سبز و براق و زیر برگ ‌ها زرد است ؛ میوه‌ چلغوزه کوچک و تقریباً مانند هسته‌ خرماست .

یک سر میوه چلغوزه اندکی نوک تیز است و پوستی نازک و کاغذی به رنگ قهوه ‌ای تیره دارد و مغز آن کرم رنگ ، معطر و روغنی است .

این درخت در جزایر کارائیب ، سواحل مدیترانه تا آسیای صغیر ، روسیه ، پاکستان و هندوستان دیده می ‌شود ؛ در ایران نیز در جنگل ‌های نیم‌ خشک فارس ، کرمان ، یزد ، سیستان و بلوچستان ، آذربایجان شرقی و غربی ، کردستان ، باختران ،‌ لرستان ، قزوین و اطراف کرج وجود دارد .

چلغوزه در برخی از نقاط ایران به تخمه ‌ی هندی معروف شده است ، زیرا به عنوان نوعی آجیل مورد استفاده قرار می ‌گیرد .

چلغوزه طبیعت گرم و خشک دارد .

قسمت مورد استفاده : میوه

تقویت کننده عمومی بدن : چلغوزه به خاطر داشتن چربی ها و مواد معدنی مفید برای بدن یکی از بهترین تقویت کننده های عمومی بدن به شمار می رود که مانند تخمه آفتابگردان مصرف می شود البته بدن نیاز به برشته کردن

کمبود اسپرم : چلغوزه را همراه با بادام هندی مانند تنقلات در طول روز استفاده کنید .

تیرگی پوست : مغز چلغوزه را نرم کنید و به صورت پماد روی صورت یا پوست بمالید و بعد از یک ساعت آن را بشویید . ( درنظر داشته باشید که مغز چلغوزه بسیار چرب است و به ­راحتی به شکل خمیر یا پماد در می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید . )

کبد : چلغوزه را در سرکه خیس کرده ، میل کنید .

منبع : حکیم تهرانی

اشتراک گذاری این مطلب در :